چاه چیست؟

چاه سوراخی در داخل زمین است که برای انواع کاربردهای مختلف به‌وسیله انسان ساخته شده است. رایج‌ترین نوع چاه، حفر چاه برای آب است. در حدود 97 درصد از آب‌ های شیرین کره زمین در سفره‌های زیرزمینی یافت می‌شود. حفاری چاه می‌تواند به انواع روش‌های مختلف به انجام برسد. اغلب حفر چاه به‌صورت دایره‌ای‌شکل، مابین 50 تا 200 سانتی‌متر قطر انجام می گیرد. اندازه‌های آن بستگی به کاربرد آن و اینکه به چه منظوری حفر شده است، دارد. این چاه یا چاهک ها عموما به صورت استوانه ای و در مواردی نادر به شکل مربع حفر می گردند.


قبل از حفر چاه به چه نکاتی دقت کنیم؟

اول باید مشخص شود که حفر چاه به چه منظوری ایجاد می‌شود؟ آیا این حفاری برای آب است؟ یا برای ورود فاضلاب و یا …

قبل از هر کاری باید از یک متخصص برای تعیین جایگاه حفر کمک گرفته شود. این چاه در هر صورتی و یا به هر منظوری که حفر گردد، برای تعیین آن یک شخص عادی نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد. محل حفر چاه باید جایی باشد که رفت‌وآمد کمتری نسبت به دیگر مکان‌ها داشته باشد. مثلاً برای چاه فاضلابی مکانی مانند زیر پله ها یا حیاط خلوت می تواند مناسب باشد و تا جایی که ممکن است باید از لوله کشی عمودی برای ورودی آن استفاده گردد.

درصورتی‌که مجبور به حفر چاه در مکانی پر رفت‌وآمد و خطرناک بودید بعد از اتمام، باید روی  آن را با طوقه‌چینی و دال بتنی بوشانیم. این ایمنی سبب جلوگیری از افتادن افراد داخل چاه می‌گردد. نکته دیگر؛ اگر می‌خواهید چاه فاضلابی را در مکانی که در نزدیکی آن، چاه آب وجود دارد حفر کنید باید فاصله مناسب رعایت شود. این فاصله بنا به جنس خاک و زمین و … با صلاحدید کارشناس مشخص می‌گردد. درصورتی‌که فاصله درست تعیین نشود ممکن است فضولات چاه فاضلاب با آب چاه مخلوط گشته و موجب آلودگی و ازبین‌رفتن چاه آب گردد.

به‌علاوه باید حفر آن طبق استاندارد محلی با ساختمان‌ها و مکان‌های اطراف فاصله داشته باشد. ضمن اینکه حفر آن حتماً کارشناسانه و کاملاً اصولی انجام پذیرد و محاسباتی مانند جنس خاک، میزان جذب آب و وضعیت زمین مورد بررسی قرار داده شود؛ تا بعداً دچار مشکلاتی مثل ریزش و … نشود.

انواع حفر چاه شرکت لوله‌بازکنی تهران بزرگ

چاه جذبی

حفاری چاه آب

حفاری میله چاه

چاه آب باران

کندن چاه فاضلاب

چاه ارت (جلوگیری از نشت ناخواسته الکتریکی)

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن 

حفر چاه فاضلاب برای دفع آب فاضلاب انجام می‌گیرد. چاه‌هایی که از آن به‌عنوان چاه فاضلاب نام می‌بریم به‌عنوان مکانی برای فضولات حمام، دستشویی و… به کار می‌رود. حفاری چاه فاضلاب در خاک‌هایی از جنس شن به دلیل جذب بهتر، مناسب است اما درهرصورت این چاه‌ها نیز نیاز به تخلیه خواهند داشت به دلیل اینکه به داخل این چاه‌ها علاوه بر آب مواد جامد مانند مو، صابون حمام، چربی و… می‌ریزد و در این مواقع بعد از پرشدن به تخلیه نیاز خواهند داشت.

بخش‌های ساختاری چاه فاضلاب

میله چاه

گلدان دهانه چاه

طوقه چاه

انباره چاه

دال بتونی چاه

با چاهی که ریزش کرده چه کنیم؟

چاهی که به دلیل خاک سست منطقه‌ای ریزش کرده حتماً باید دراسرع‌وقت بازسازی و ترمیم گردد. در غیر این صورت می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در مواقعی با کول گذاری و ترمیم داخلی می‌توان چاه را ترمیم کرد اما مواقعی هست که امکان بازسازی وجود ندارد و اگر هم امکان داشته باشد انجام آن بسیار خطرناک بوده و می‌تواند صدمات جانی و مالی زیادی برساند. در این‌گونه مواقع حفر چاه جدید بهترین گزینه است.

انواع روش‌های حفر چاه

حفر چاه انواع مختلفی دارد از قدیمی‌ترین نوع آن می‌تواند به کندن چاه به‌صورت دستی اشاره کرد که امروزه باتوجه‌به لوازم حفاری مدرنی که اختراع شده دیگر چندان طرف‌داری ندارد و البته این روش به دلیل سختی‌هایی که دارد نیز دیگر مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. همچنین روش مدرن به دلیل سریع و ایمن بودن بر روش سنتی (کندن چاه دستی) ارجحیت دارد.

از گذشته تا کنون حفر چاه روشی برای دستیابی به آب‌های زیرزمینی و شیرین است که از ضروریات زندگی است. روش‌های مدرن انواع متفاوتی دارند. از جمله یکی از این روش‌ها که امروزه برای حفر چاه از آن استفاده می‌کنند تراکتور است بدین صورت که دستگاه حفاری را به تراکتور نصب نموده و به‌صورت ضربه‌ای چاه حفر می‌گردد.

از دیگر روش‌ها، استفاده از دستگاه‌های برقی مخصوص برای انجام این کار است. بر روی این دستگاه‌ها دینام‌های مخصوصی نصب شده که با برق سه‌فاز کار می‌کنند. روش کار آنها نیز ضربه‌ای بوده و اما صدای کمتری ایجاد می‌کنند؛ مانند  دستگاه مته چرخشی، یا مته کابلی، دستگاه روتاری و … در کندن چاه به‌صورت مدرن از آن‌ها استفاده می‌شود.

بعضی از دستگاه‌ها در مقیاس کوچک‌تر بوده و به‌راحتی قابل‌حمل هستند؛ اما این کوچکی به معنای کارکرد کم یا ضعیف بودن دستگاه نیست. دستگاه‌های قابل‌حمل به دلیل ابعاد کوچک و عملکرد عالی مناسب هستند و حفاری با استفاده از آن‌ها آسان می‌شود. دستگاه‌های بزرگ به دلیل اینکه در مناطق شهری به‌سختی می‌توانند حمل و مورداستفاده قرار گیرند به‌جای استفاده از آنها، از دستگاه‌های کوچک و پرقدرت استفاده می‌شود.

تکنیک های دستی

حفاری دستی احتمالاً قدیمی‌ترین و متداول‌ترین روش دستی برای دسترسی به آب‌های زیرزمینی است و کاری سخت و البته خطرناک است. مانند سایر تکنیک‌های دستی از جمله لجن‌کشی و سوراخ‌کاری ضربی دستی، حفاری با دست فقط به ابزار ساده و کار سخت زیادی نیاز دارد، به همین دلیل است که افراد و جوامع برای مدت طولانی از این تکنیک‌ها به طور مؤثر استفاده می‌کنند این گزینه  برای مناطقی که دسترسی محدود به تجهیزات سنگین یا سوخت دارند، هنوز قابل‌اجرا هستند.

معایب:

خطر بالای آلودگی سطحی

حفاری از طریق سنگ یا خاک متراکم دشوار یا غیرممکن است

در بیشتر از 10 متر غیرممکن است.

چاه فاضلاب و زهکشی آن

چاه فاضلاب و زهکشی آن نیز باید توسط سرویس‌کار مخصوص صورت گیرد. بعد از بررسی‌های اولیه از جمله جنس خاک و زمین و … بررسی عمق و قطر چاه نیز مهم است. در مناطقی که آب‌وهوای مرطوب و بارانی است عمق چاه‌ها باید عمیق‌تر باشد و برعکس؛ در مناطق خشک چندان نیازی به این کار نیست. ناگفته نماند در حفر چاه آبی، اغلب این مسئله برعکس می‌شود.

خطوط فاضلاب در خانه‌های مسکونی تا عمق نیم متر تا حتی 2 متر می‌تواند باشد این بستگی به آب‌وهوا دارد. در مناطق سرد برای جلوگیری از یخ‌زدگی در عمق بیشتری دفن می‌کنند. لازم به ذکر است عمق لوله می‌تواند حتی در آب‌وهوای گرم، بسیار عمیق دفن شود. این مسئله بستگی به محل قرارگرفتن شبکه فاضلاب شهری دارد.

آیا می‌توانید چاهی را از طریق سنگ حفر کنید؟

برای جواب این سؤال باید گفت بله این کار ممکن است اما نیاز به دستگاه مخصوص دارد و همچنین حفاری در سنگ (بسته به نوع سنگ) بسیار دیرتر از حفاری در خاک انجام می گیرد. چرا که در حفاری چاه از طریق سنگ نیاز  به شکستن آن داریم.

بهترین مکان برای حفر چاه کجاست؟

ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای حفر چاه، محلی است که دارای شیب کم و تقریباً صاف باشد. این نوع مناطق می‌توانند آب باران یا آب‌های سطحی را تخلیه کنند و چاه را از آلاینده‌ها دور نگه دارند.

برای برخورد با آب‌های زیرزمینی چقدر باید حفاری کرد؟

آب باکیفیت، در حدود 9 الی 10 متری زیرزمین قرار دارد. اما گاهی با این اندازه نمی‌توان به آب مناسب دست‌یافت و عمق آن باید بیشتر شود تا آبی را یافت شود که هم برای نوشیدنی ایمن بوده و هم فواید سلامتی خوبی داشته باشد.


قیمت حفر چاه

قیمت حفر چاه بستگی به جنس خاک، نوع زمین، طول و قطر چاه حفر شده، دستگاه مورداستفاده، نیروی به‌کاررفته، ساعات کاری و… بستگی دارد.  کندن چاه سنگی با چاهی که خاکش از جنس رس یا ماسه است، بسیار متفاوت است. همچنین طول چاه که در چندمتری قرار دارد و … همگی در قیمت آن تأثیر می‌گذارند. 

انواع ابزار حفر چاه

 • چکش دژبر
 • بیل
 • کلنگ مخصوص
 • بالابر
 • دمنده هواکش جهت انتقال هوا به داخل چاه
 • کلاه ایمنی
 • انواع مته
 • کابل انتقال برق روشنایی
 • دبل مخصوص انتقال خاک چاه
 • فرغون
 • کمربند ایمنی برای رفتن به داخل چاه
 • کارشناس
 • مقنی چاه‌کن

اگر چاه دچار مشکل شد چه کنیم؟

درصورتی‌که چاهی  که از قبل آن را کنده‌اید به مشکلاتی از قبیل سرریز شدگی، پرشدن، ریزش و … روبرو شد می‌توانید با مجموعه لوله‌بازکنی تهران بزرگ تماس گرفته و در عرض کم‌تر از نیم ساعت نیروی لازم را به مکان موردنظر خود احضار نمایید. برای این کار کافی است با شماره تماس بالای صفحه تماس گرفته و در خواست خود را به پشتیبانی ما (که به‌صورت شبانه‌روزی در حال پاسخ‌گویی هستند) اعلام فرمایید. مجموعه ما با داشتن کادر مجرب و متخصص و همچنین بااخلاق و منضبط همه ساعته در خدمت شما عزیزان هستند.

شرکت لوله‌بازکنی تهران بزرگ

شرکت لوله‌بازکنی تهران بزرگ با ارائه انواع خدمات در خدمت شما عزیزان است. این مجموعه با داشتن کادر مجرب و متخصص همراه با کارشناسان ویژه توانایی ارائه خدمات به تمام نقاط تهران را دارا است. فقط با یک تماس در هر نقطه از تهران که باشید کارشناس و کارکنان ما حاضر به انجام خدمات‌رسانی به شما هستند.

محله‌های تحت پوشش شرکت لوله بازکنی تهران بزرگ

شرق تهران

تهرانپارس، حکیمیه، نارمک، هنگام، هروری، علم و صنعت، فرجام، سراج، شمس‌آباد، مجیدیه، شمیران نو، قنات کوثر، شیان، لویزان، وحیدیه، مجیدیه جنوبی، تسلیحات، فدک، هفت حوض، در دشت، صفا، زاهد گیلانی، دهقان، اشراقی، حافظیه، پیروزی، تهران‌نو، دماوند، نیرو هوایی، نبرد، تاکسیرانی، پاسدار گمنام، شیوا، شهید محلاتی، پرستار، آهنگ، افراسیابی شمالی، ابوذر، سیزده آبان، فرزانه، سرآسیاب دولاب، ۱۷ شهریور، نامجو، میدان سپاه، میدان امام حسین، سبلان

محله شمال

 تجریش، دربند، ازگل، اقدسیه، زعفرانیه، اوین، شهرک نفت، چیذر، در آباد، ولنجک، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کاشانک، دزاشیب، سوهانک، آجوادینه، الهیه، نیاوران، کامرانیه، اختیاریه، ونک، میرداماد، ولیعصر، ظفر، قلهک، دروس، دولت، دیباجی، پاسداران، جردن، سیدخندان، پونک، شهر زیبا، فرحزاد، شهران

جنوب تهران

افسریه، مسعودیه، کاروان، مشیریه، خاور شهر، پاکدشت، شوش، راه‌آهن، کیان‌شهر، شهرک بروجردی، جوادیه، نازی‌آباد، یاخچی‌آباد، عبدل‌آباد، علی‌آباد، مترو شهرک شریعتی، خانی‌آباد نو، نعمت‌آباد، فلاح، خزانه، مولوی، منیریه، شهرری، ۱۳ آبان، دولت‌آباد، خاوران

محله غرب

 سعادت‌آباد، شهران، شهرک زیبا، شهرک غرب، شهرک آزادی، آزادشهر، شهرک دریا، باغ فیض، شمشیری، شهرک غرب، بلوار فردوس، دریا نو، ستارخان، استاد معین، صادقیه پونک،  تهرانسر، چیتگر، زیبا شهر، دهکده المپیک.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید