ابزاری که هر لوله کش نیاز دارد

ابزاری که هر لوله کش نیاز دارد

لوله کش ها هنگام خدمات رسانی با چالش های متعددی روبه رو می‌‍‌شوند، در این مواقع آنها به ابزارآلات مختلفی نیاز دارند. به طوری که هر ابزار برای رفع مشکلی خاص مورد استفاده واقع می‌گردد.

در ضمن به کار بردن این ابزارها نیز نیازمند تبحر و مهارت می‌باشد که لوله کش ها با داشتن تخصص می‌توانند از آنها استفاده کنند. لیستی از ابزار لوله کشی که در انواع قسمت های لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد را برای شما جمع آوری کرده‌‍‌‌‌ایم و به توضیح و نحوه استفاده از هر کدام از آنها خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

انبردست

انبردست که احتمالاً پرکاربردترین ابزاری که هر لوله کش نیاز دارد، دارای دسته های بلند و فک هایی است که به راحتی قابل تنظیم می‌باشد و با فشار دادن یک دکمه در جای خود قفل می‌گردد. در بخش وسیعی از اندازه‌های بازمی‌شود و توانایی گرفتن تقریباً هر شکلی، آنها را به یکی از همه کاره‌ترین ابزار لوله‌کش تبدیل می‌کند و معمولا برای سفت کردن یا شل کردن هر چیزی استفاده می‌شود. داشتن یک جفت از این انبر بسیار کاربردی است: از یکی برای تثبیت لوله و دیگری برای شل کردن، سفت کردن لوله استفاده می‌کنند.

آچار لوله (لوله گیر)

اساساً آچارها قابل تنظیم می‌باشند، آچار لوله ابزار نمادین لوله کشی است. آچارلوله از ابزاری می‌‎باشد که به خصوص هنگامی که با لوله های نرم (مانند آهن و فولاد گالوانیزه) سروکار داریم، کاربرد دارد. آچارهای چدنی برای لوله کشی به دلیل ساختار سخت و مقاومی که دارند بسیار محبوب بوده و در اندازه های مختلف تولید شده و به کار می‌روند.

انبردست پمپ آب و آچار لوله، دارای فک‌های دندانه‌دار هستند، بنابراین اگر نگران خراب شدن روکش هستید، فک‌ها را با چسب یا پارچه بپیچید و یا از آچار تسمه‌ای استفاده کنید.

آچار حوضه

این ابزار به طور ویژه برای استفاده با مهره های شیر سینک ها کاربرد دارد. (معمولاً در پشت قسمت زیرین سینک و بین دیوار، جایی که معمولاً شیرآلات نصب می‌شود) در صورتی که سفت کردن، درآوردن مهره شیر آب با استفاده از آچار یا انبردست استاندارد غیر قابل انجام است برای این کار حتما باید از آچار حوضه استفاده نمود. در این آچارها، شافت تلسکوپی از 10 تا 17 اینچ گسترش یافته و با هر موقعیتی سازگار است، سر محوری 180 درجه به گونه ای است که موقعیت خود را در هر زاویه ای برای دسترسی به مهره های سخت قابل دسترسی نگه می‎‌دارد. فک این آچار به طور خودکار به اندازه تنظیم می‌شود و برای هر نوع مهره ای، در هر اندازه ای قابل استفاده است.

دستگاه خم کن لوله

دستگاه خم کن لوله برای چرخاندن یا خم کردن لوله ها در زوایای مختلف بنا به نیاز استفاده می‌شود. دستگاه خم کن لوله دستی، برای خم کردن لوله ها با اندازه های کوچک کاربرد دارد. در حالی که دستگاه خم کن لوله هیدرولیک برای خم کردن لوله های سایز بزرگ به کار می‌رود.

آچار زنجیری

آچار زنجیری نگهدارنده ابزار لوله کشی است که برای نگه داشتن و باز یا بسته کردن لوله های بزرگ استفاده می‌شود. این آچار در نصب و تعویض لوله ها بسیار کاربردی است و توانایی لوله کش را برای باز و بسته کردن لوله ها و اتصالات چندین برابر می‌کند. آچار زنجیری در سایزهای 3، 4، 6، 8 و 12 اینچی با طول به ترتیب 475 میلی متر، 585 میلی متر، 834 میلی متر، 1100 میلی متر و 1360 میلی متر موجود است.

آچار آلن

شکل ظاهری این وسیله در طراحی ساده آن به صورت L بوده که هر دو لبه انتهایی آن به صورت شش ضلعی تراش خورده است.

این وسیله، ابزار دستی موثری است که می‌تواند کاربردهای باورنکردنی داشته باشد. در واقع هیچ جعبه ابزاری بدون مجموعه ای از آچار آلن کامل نمی‌شود.

آچارهای آلن که به آنها آچار شش ضلعی یا کلید شش ضلعی نیز می‌گویند دارای مقطع شش ضلعی برای قرار دادن پیچ های مختلف دستگاه و پیچ های تنظیمی هستند بست های شش گوش در انواع تجهیزات و لوله ها به کار می‌رود و از این وسیله می‌توان در تعمیر و نصب این تجهیزات استفاده نمود.

آچار بند

هنگامی که لازم است لوله یا مهره ای را بدون آسیب رساندن به روکش سفت یا شل کنید، آچار بند ابزاری است که قابل تنظیم و چند منظوره می‌باشد. دارای طراحی بند لاستیکی یا پلی استر برای گرفتن و چرخاندن، به طوری که به قسمت های دیگر آن ضرری نمی‌رساند. طراحی و عملکرد منحصر به فرد این آچارها اغلب به آنها اجازه می‌دهد تا در همه مکان ها که آچار یا انبردست استاندارد غیرقابل دسترسی هستند، مورد استفاده قرار گیرند. این آچار، ابزاری کمتر شناخته شده در حوزه لوله کشی می‌باشد اما هرگز از داشتن آن پشیمان نخواهید شد. زیرا که دارای قابلیت های فراوانی می‌باشد.

فنر تخلیه

در صورت گرفتگی لوله های فاضلاب ممکن است فقط با استفاده از یک پیستون یا سرکه و جوش شیرین قادر به رفع گرفتگی فاضلاب باشید، اما این اتفاق همیشه ممکن نیست. فنر تخلیه از یک کابل فولادی انعطاف‌پذیر و یک درام با میل لنگ دستی تشکیل شده‌است (برخی از مدل‌ها را می‌توان به مته‌ برقی متصل کرد) که در صورت مواجهه با مشکلاتی مانند گرفتگی فاضلاب کاربرد دارد.

این فنر تخلیه به طور خاص برای توالت طراحی شده است، و دارای یک بازوی لاستیکی در اطراف کابل است که از خراشیدن فولاد و آسیب رساندن به کاسه توالت داخلی جلوگیری می‌کند. فنر تخلیه از بهترین و مناسب‌ترین روش برای رفع گرفتگی لوله‌ها می‌باشد این وسیله ساده و پرکاربرد در انواع مختلفی بوده، این فنرهای تخلیه در بخش های مختلفی از لوله بازکنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که استفاده از آن توسط افراد غیرمتخصص باعث آسیب‌های متعددی می‌شود و حتما باید توسط شخص حرفه ای به کار گرفته شود.

برش لوله

یکی از نکات مهم در برش لوله تمیز و روان برش دادن آن می‌باشد. بریدگی های ناهموار می‌تواند منجر به اتصالات بد، آسیب لوله و نشتی در مسیر لوله ها گردد. تیغه های چرخشی بسته به طراحی سیستم لوله کشی، یکی از این ابزارهای برش می‌باشد که لازم است در جعبه ابزار لوله کشی باشد. همچنین از تیغه های چرخشی برای برش یکنواخت انواع لوله ها استفاده می‌کنند. قیچی لوله برای برش تمیز لوله پلاستیکی استفاده می‌گردد مدل های تیغه برش که دندانه دار می‌باشند برای برش سخت PVC و CPVC کاربرد دارند، و ازمدل قیچی اصلی برای مواد نرم‌تر مانند PVC انعطاف‌پذیر و PEX استفاده می‌شوند.

اره برقی لوله

هنگامی که نمی‌توان لوله ها را با قیچی یا کاتر برش داد، با اره برقی می‌توان این کار را به انجام رساند. اره برقی کوچک، ابزاری چند منظوره برای هر لوله کش در جعبه ابزار است که باید داشته باشد، و می تواند به شما امکان برش را در مکان هایی غیرقابل دسترسی برای برش های بزرگتر بدهد (در فضاهای بسیار تنگ، حتی می‌توانید انتهای یک اره را بپیچید، تیغه اره برقی را شل کرده و به صورت دستی از آن استفاده کنید). اره‌های آهنی می‌توانند چوب، فولاد، برنج و پلاستیک را برش دهند. این اره ها قدرت و قابلیت بالایی داشته به طوری که پیچ‌ها و مهره‌های زنگ زده را نیز می‌توانند برش دهند.

سیستم های مس

لوله کش هایی که قرار است بر روی لوله های مسی کار کنند علاوه بر ابزارهای نامبرده به ابزارآلات جداگانه ای نیز نیار دارند. همانطور که می‌دانید برای اتصالات لوله های مسی نیاز به  لحیم کاری یا با اتصالات فشاری می‌باشد. استفاده از دستگاه‌های فشاری فوق‌العاده آسان است.اتصالات فشاری را نه تنها برای تعمیرات سریع یا اضافه کردن، بلکه حتی برای لوله‌کشی کل خانه استفاده می‌کنند. اگر لحیم کاری مورد اعتماد شما نیست (یا می‌خواهید در زمان و تلاش خود صرفه جویی کنید)، کوپلینگ های فشاری در این موارد بسیار کمک کننده هستند.

اما اگر با لحیم کاری مشکلی ندارید، به مشعل و سوخت نیاز دارید. لازم به ذکر است که در هنگام کار با این مشعل ها مواظب آتش سوزی باشید، مشکل آتش سوزی حتی می‌‎تواند برای متخصصان نیز اتفاق بیفتد و باید حتما جوانب احتیاط را رعایت نمایید. در صورت کار با این مشعل ها حتما از سپر حرارتی استفاده کنید. برای انجام لوله کشی مسی، نیاز به کاغذ سنباده (برای تمیز کردن لوله)، برس اتصال (برای تمیز کردن داخل اتصالات قبل از لحیم کاری) و یک سوهان فلزی یا ابزار جدا کردن سوراخ (برای از بین بردن هر گونه سوراخ های سرسخت و صاف کردن برش) نیاز دارید تا بتوانید یک لوله تمیز و صاف داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید