ویژگی‌ها و عوامل موثر بر قیمت لوله کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله‌های پلی‌اتیلن که در گریدها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند امروزه کاربردهای گسترده‌ای داشته و به جای لوله‌های فولادی و بتنی در ساخت‌و‌ساز و انتقال سیالات به کار می‌روند. به دلیل سهولت در استفاده، سازگاری بالا با محیط زیست و مقاومت در برابر فرسایش، این لوله‌ها شرایط عالی را جهت به کار بردن در صنایع مختلف برای صنعتگران به وجود آورده‌اند. این مسئله باعث افزایش بازار خرید و فروش آنها نیز شده است. از این‌رو در ادامه به عوامل موثر بر نوسان و تعیین قیمت لوله کاروگیت می‌پردازیم.

مشخصات فنی لوله‌های کاروگیت

‌ماده اصلی تولید این لوله‌ها نوعی پلیمر به نام پلی‌اتیلن است. با توجه به اینکه در ساختار این ماده شیمیایی مولکول‌های آزاد بسیاری وجود دارد، لوازمی که با آن تولید می‌شوند دارای قابلیت‌هایی هستند که در  محصولات مشابه دیگر وجود نخواهد داشت. به همین دلیل امروزه در ساخت لوازم صنعتی به خصوص لوازمی که در معرض فرسایش عوامل محیطی قرار می‌گیرند از مواد پلی‌اتیلنی که با علامت اختصاری pe نمایش داده می‌شوند استفاده می‌کنند.

لوله‌های پلیمری کاروگیت در دو نوع معمولی و اسپیرال تولید و در اختیار صنعتگران قرار می‌گیرند. مدل‌های معمولی با روش قالب‌گیری پلیمری و پرس ساخته می‌شوند ولی برای تولید لوله‌های اسپیرال از دستگاه اکسترودر استفاده می‌کنند. در فرایند تولید با این دستگاه، پلیمر مورد نظر پس از داغ شدن و بازگشت فوری به دمای اولیه که به اصطلاح کوئنچ کردن یا آبدهی نام دارد، به شکل حلقه‌های مارپیچی درآمده و پس از اتصال به یکدیگر لوله‌های اسپیرال را به وجود می‌آورد. برای افزایش مقاومت محصول تولید شده لایه داخلی آن را از  فولاد یا پلی‌اتیلن سنگین می‌سازند که پلی‌اتیلن سنگین باعث عدم واکنش لایه داخلی لوله با مواد شیمیایی و اسیدی هنگام انتقال می‌شود.

فشار بار روی لوله‌های کاروگیت

داخل لوله‌های کاروگیت فشار باری وجود ندارد، به عبارتی دیگر مایعات فشاری به داخل لوله وارد نمی‌کنند. در مقابل به دلیل اینکه این لوله‌ها را داخل زمین کار می‌گذارند یا در جاهایی که فشار بار محیط بر آنها زیاد است مانند داخل دریا به کار می‌برند، آنها را به صورت مارپیچ تولید کرده تا فشار بیرونی را به حداقل برسانند. بر این اساس باید جداره خارجی آنها از استاندارد ISIRI7174 تبعیت کند.

سایزبندی لوله‌ها

لوله کاروگیت در سایزهای مختلفی از ۱۱۰ میلی‌متر برای فاضلاب خانگی‌ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر برای انتقال خطوط اصلی فاضلاب تولید می‌شود. همچنین سایز ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر این لوله‌ها از رایج‌ترین اندازه‌های مورد استفاده آن‌ها بوده که معمولا برای جمع‌آوری فاضلاب‌ کوچه‌ها یا خیابان‌های کم عرض به کار می‌روند.

استانداردهای لوله کاروگیت

برای تولید این محصولات باید از استانداردهای مشخصی که حتی برخی از آنها در سطح بین‌المللی تعریف شده‌اند پیروی کرد. به طور مثال طبق مشخصات تعیین شده برای این لوله‌ها، نباید آنها را با مواد شیمیایی دیگر به جز گرانول، پودر و عناصر استانداردی که برای این منظور در نظر گرفته شده است ترکیب کرد. برخی از آزمون‌ها و تست‌هایی که باید جهت مقاوم‌سازی آنها انجام گیرد به شرح زیر هستند:

 • استاندارد مقاومت حلقوی کوتاه مدت
 • تست استاندارد انعطاف‌پذیری
 • تست‌های تعیین درصد دوده و تست تراکنش دوده
 •  آزمون ضربه و تضمین مقاومت کافی در برابر فشارهای محیطی
 • آزمون برگشت حرارتی برای تعیین مقدار مجاز قابل تحمل لوله
 • آزمون شکل استاندارد ظاهری برای استفاده در کاربری‌های مختلف
 • آزمون کشش خطی جوش برای بیان مقاومت در برابر نیروهای کششی

همچنین بر اساس استانداردهای موجود، این لوله‌ها از مقاومت مکانیکی بین ۱۶ تا ۳.۵ کیلو نیوتن بر متر مربع برخوردار هستند.

مشخصات کاربری لوله‌های پلیمری

به دلیل ماده اصلی استفاده شده در ساخت، نوع ساختار و روش تولید این لوله‌ها، آنها وزن کمی داشته و در مقابل مواد شیمیایی و اسیدی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند. همچنین نور خورشید بر روی آنها تاثیر منفی ندارد و سطح داخلی آنها صاف و صیقلی است تا هنگام انتقال سیالات اصطکاکی ایجاد نشود. استحکام بالا، سهولت در نصب، امکان اتصال با جوش پلاستیکی و کاربری آسان از عواملی به حساب می‌آیند که لوله کاروگیت را گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع مختلف از قبیل موارد زیر می‌کند.

 • استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای در صنایع کشاورزی
 • انتقال فاضلاب در صنعت آب و فاضلاب
 • استفاده برای جمع‌‌آوری آب باران
 • انتقال مواد شیمیایی مورد استفاده در کارخانجات صنعتی
 • استفاده در صنایع نفت و گاز برای انتقال این مواد
لوله کاروگیت

عوامل موثر بر قیمت لوله کاروگیت

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی این محصول تاثیر گذار است. به طور مثال می‌توان به مواد اولیه تولید یا ابعاد مختلفی که برای این محصولات در نظر گرفته شده اشاره نمود.

انواع مختلف این محصول متناسب با تعداد جدارهایی که بر روی هم قرار می‌گیرد، روش تولید، میزان فشار قابل تحمل جداره خارجی، میزان استانداردسازی و غیره بستر متفاوتی را برای تعیین قیمت لوله‌های کاروگیت به وجود می‌آورند. برای آشنایی بیشتر با این معقوله شرح کاملتری از برخی عوامل خدمتتان ارائه می‌کنیم.

نوع مواد اولیه

متناسب با گرانول‌ یا پودری که در ساختار پلی‌اتیلن اولیه برای ساخت این لوله استفاده می‌شود، محصول به دست آمده از کیفیت متفاوتی برخوردار است که این مسئله به یکی از عوامل مهم تعیین قیمت تبدیل شده است. همچنین در جداره داخلی این لوله‌ها از مواد مختلفی برای مقاوم‌سازی استفاده می‌کنند که ضمن ایجاد کاربری‌های متفاوت بر قیمت آن نیز تاثیر مستقیمی دارد.

در ساخت این لوله‌ها دو نوع پلیمر پلی اتیلن با چگالی پایین و چگالی بالا استفاده می‌شود که نوع دوم برای شرایط فشار بالا، ضربه و حرارت زیاد به وجود آمده است. بنابراین نوع پلیمر استفاده شده می‌تواند تاثیر بسیاری در تعیین قیمت و کاربری محصول ایفا کند.

برخی از برندها برای تولید این محصولات مواد بازیافتی و ضایعاتی را به کار می‌برند. در نتیجه خلوص ماده اولیه که در تولید آنها استفاده می‌شود کم شده و می‌تواند قیمت لوله کاروگیت را نیز کاهش دهد. البته باید بدانید که تعیین میزان خلوص پلیمر مورد نظر فقط از طریق بررسی‌های کارشناسی در آزمایشگاه‌های شیمی توسط متخصصین امر قابل تشخیص است.

وزن لایه‌ها

یکی دیگر از فاکتورهای موثر در قیمت، وزن نهایی محصولات تولید شده است. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که هر چقدر که در تولید از لایه‌های بیشتری استفاده شود، مواد اولیه‌ای که برای ساخت به کار می‌رود حجم بالاتری را به خود اختصاص داده و این مسئله باعث افزایش قیمت محصول نهایی می‌شود. با افزایش وزن محصول شرایط حمل‌و‌نقل تغییر کرده و هزینه‌های جابه‌جایی آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

کاربرد لوله‌ها

قطعاً یکی از عوامل اصلی انتخاب یک لوله کاربرد و محلی است که از آن استفاده می‌شود. نمی‌توان انتظار داشت محصولی که برای فاضلاب خانگی به کار می‌رود با لوله‌ای که در حمل و نقل مواد شیمیایی اسیدی در کارخانه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساختار یکسانی داشته باشد. تمامی این تفاوت‌ها در تعیین قیمت آن تاثیر مستقیمی دارند.

عوامل دیگر تعیین قیمت لوله‌های پلی اتیلن کاروگیت

قیمت نفت خام، نوسانات نرخ دلار، بازار تقاضای فروش بین‌المللی، میزان عرضه و تقاضای داخلی و حجم صادرات و واردات آن از فاکتورهای جانبی تعیین قیمت محسوب می‌شوند. تنوع شرکت‌های تولید کننده، رقابت آنها با یکدیگر و افزایش هزینه‌های تولید را نیز می‌توان به عنوان عوامل موثر بر قیمت این محصولات برشمرد.

هزینه‌های جانبی موثر بر تعیین قیمت لوله کاروگیت

از هزینه‌های جانبی تعیین قیمت نهایی لوله‌های کاروگیت، نوع حمل‌و‌نقل محصول که می‌تواند ریلی، جاده‌ای، دریایی یا هوایی باشد محسوب می‌شود. مسافت کارخانه تا محل استفاده از آن نیز در این مسئله تاثیری مستقیمی دارد.

برند تولید کننده

هر چقدر برندی که لوله کاروگیت را تولید می‌کند از قدرت و اعتبار بیشتری در بازار برخوردار باشد در تعیین قیمت محصول نیز تاثیر بیشتری دارد. البته برندهای قوی کیفیت محصولات آنها تضمین شده است و فردی که از آنها خرید می‌کند می‌تواند اطمینان داشته باشد محصول مورد استفاده از کیفیت بالا و طول عمر زیادی برخوردار است. همین مسئله در نهایت صرفه اقتصادی بالاتری برای او در بر خواهد داشت.

روش‌های تشخیص قیمت لوله‌های کاروگیت

پس از تحقیقات لازم در خصوص محصول مورد نیاز و تعیین اندازه، نوع کاربری، نوع پلیمر مصرفی و وزن آن برای اطلاع از قیمت می‌توانید به فروشگاه‌های فروش این لوله‌ها مراجعه کرده و با استفاده از چارت قیمت‌گذاری بر اساس وزن، متراژ لوله، همچنین توجه به قطر داخلی و خارجی محصول، ویژگی‌های فنی و عملکرد آن، لوله مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکات مهم خرید لوله کاروگیت

هنگام خرید آنها توجه به عوامل موثر تعیین کننده قیمت، بررسی استانداردها و گواهی‌های کیفیت لوله، مقایسه قیمت بین محصولات مختلف از برندهای گوناگون و توجه به نوع حمل و نقل آن از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین پیش بینی چالش‌های بازار، رشد صنایع مرتبط در تولید، کیفیت لوله‌های پلی‌اتیلن، نوآوری و تلاش در بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید، توجه به نوسانات نرخ ارز و قیمت نفت از عوامل دیگر مورد توجه هنگام خرید هستند.

راهنمای خرید لوله کاروگیت

لوله‌های کاروگیت نصب بسیار آسانی دارند آنها را به راحتی می‌توان با کمک کوپلر، باندهای کوپلینگ یا به کمک جوش الکتروفیوژن به یکدیگر متصل کرد. نکته حائز اهمیت در استفاده از این محصولات بررسی‌های کارشناسی در خصوص انتخاب و خرید لوله کاروگیت مورد نیاز و روش نصب آنها محسوب می‌شود.

در همین راستا برای دستیابی به تمامی این فاکتورها می‌توانید به یک برند یا  فروشگاهی معتبر که سال‌ها در این زمینه فعالیت دارد مانند گروه صنعتی ناب ملل به عنوان شرکت پیشرو در زمینه تولید این محصولات و بزرگترین تولیدکننده لوله‌های پلیمری در کشور مراجعه نموده و با اطمینان از کیفیت محصول آن را خریداری، نصب و راه‌اندازی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید