لوله زهکشی چیست؟

هر لوله ای است که برای تسهیل انتقال آب از یک مکان به مکان دیگر استفاده گردد به آن لوله زهکشی گویند. هدف اصلی دفع فاضلاب منازل، ساختمان‌های اداری یا مناطق صنعتی است. دفع آب به درستی و کارآمد می‌تواند مانع از تجمع آب گردد زیرا این آب منجر به سیل، آسیب‌های ساختاری، فرسایش خاک و مسائل دیگر می‌گردد. از لوله‌های زهکشی، لوله کشی در محل کار، محیط های صنعتی و … مورد استفاده قرا ر می‌گیرد.

این لوله‌های زهکشی هم از نظر جنس و هم از نظر کاربرد متفاوت هستند. برخی از این لوله‌ها برای حذف آب از مناطق خاص مانند پشت بام‌ها استفاده می‌شوند (ناودان)، در حالی که برخی دیگر به دلیل مواد و ترکیباتشان منحصراً برای انتقال آب به زیر زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع لوله زهکشی که پیمانکار انتخاب می‌کند اغلب بر اساس وضعیت زهکشی پروژه خواهد بود. انتخاب بر اساس قیمت می تواند منجر به خسارت های جبران ناپذیری نماید.

سه کیفیتی که پیمانکاران برای تعیین نوع لوله زهکشی مورد استفاده استفاده می‌کنند عبارتند از: استحکام، اندازه و سهولت نصب به طور معمول، تقریباً تمام لوله های زهکشی جدید پلاستیکی هستند تا در برابر همه شرایط آب و هوایی و زمینی مقاوم باشند.

تفاوت بین زهکشی و فاضلاب

تفاوت‌های زیادی بین زهکشی‌ها و فاضلاب‌ها وجود دارد، تفاوت اصلی آن در محل قرارگیری آن‌ها می‌باشد. در لوله کشی، زهکشی لوله‌ای است که از خانه یا ساختمان تجاری تا فاضلاب شهری امتداد دارد.

در بیشتر موارد، مسئولیت نگهداری و تعمیر زهکشی‌ها که به خط اصلی فاضلاب منتقل می‌شوند نیاز به هزینه دارد.

تقریباً در هر پروژه پیمانکاری نیاز به آب می‌باشد. هنگامی که یک پروژه شامل آب می‌شود، تقریباً همیشه به لوله‌های زهکشی نیاز است. با هر نوع لوله یا سیم کشی، تغییرات زیادی وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایب متفاوتی هستند.

شیب لوله‌های زهکشی زیرزمینی چیست؟

برای نصب سیستم های زهکشی حتما باید لوله ها با شیب مناسبی کار گذاشته شوند. شیب ارتفاعی است که توسط آن یک لوله زهکشی در یک فاصله معین نصب گشته تا شیب ایجاد کند. واین شیب برای تخلیه آب و فاضلاب بسیار نیاز است.

هر لوله ای است که برای تسهیل انتقال آب از یک مکان به مکان دیگر استفاده گردد به آن لوله زهکشی گویند. هدف اصلی دفع فاضلاب منازل، ساختمان‌های اداری یا مناطق صنعتی است. دفع آب به درستی و کارآمد می‌تواند مانع از تجمع آب گردد زیرا این آب منجر به سیل، آسیب‌های ساختاری، فرسایش خاک و مسائل دیگر می‌گردد. از لوله‌های زهکشی، لوله کشی در محل کار، محیط های صنعتی و ... مورد استفاده قرا ر می‌گیرد.

چرا در زهکشی به شیب نیاز است؟

اگر لوله زهکشی کاملاً تراز نصب شود، سرعت فاضلاب کاهش می‌‏یابد و مواد جامد در لوله ته نشین می‌شوند و باعث انسداد در لوله ها می‌گردند. با این حال، نمی‌توانید حدس بزنید که لوله‌ای که نصب می‌کنید چقدر شیب دارد. اگر یک لوله زهکشی را با ریزش زیاد نصب کنید یعنی شیب زیادی داشته باشد آب در لوله خیلی سریع جریان می‌یابد و مواد جامد را دوباره پشت سر می‌گذارد و باعث انسداد می‌شود. بنابراین لوله زهکشی باید در شیب مناسبی با مهندسی خاصی نصب گردد.

لوازم مورد نیاز برای محاسبه شیب

هنگام حفر یک ترانشه برای زهکشی، می‌توانید شیب را با استفاده از یک تراز و یک متر نوار یا با استفاده از یک سطح لیزر لوله اندازه گیری کنید. به عنوان مثال یک صفحه نمایش است که به شما نشان می‌دهد که آیا شیب مناسب دارد یاخیر.

شیب توصیه شده برای لوله چیست؟

حداقل شیب برای یک لوله زباله 1 در 40 است. حداکثر شیب 1 در 110 است (به غیر از لوله های عمودی). بنابراین لوله هایی با شیب بین 1 در 40 و 1 در 110 باید جریان مناسبی داشته باشند تا از بروز انسداد جلوگیری گردد.

آیا لوله خمیده سبب انسداد می‌گردد؟

اگر لوله زهکشی به درستی نگهداری نشوند، هنگام قرار گیری در زیر نور آفتاب، سبب شل شدن و تاب خوردگی آن می‌گردد. اگر لوله‌ای، که نصب شده دچار خمیدگی شده باید از نصب آن خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به انسداد شود. به عنوان مثال، برای جلوگیری از هدر رفتن کامل لوله، می‌توان آن را به قطعات کوچکتر برش داده و مورد استفاده قرار دهید. اگر یک پیمانکار زمینی هستید و لوله‌های زهکشی زیرزمینی زیادی نصب می‌کنید، استفاده از این سیستم برای جلوگیری از خم شدن لوله در وهله اول نیاز است و باید آن را رعایت کرد زیرا که خمیدگی سبب انسداد می‌گردد.

نحوه اندازه گیری شیب

قبل از قرار دادن لوله، از این فرمول برای تعیین شیب استفاده کنید و نمودار شیب لوله فاضلاب را ایجاد کنید.

تعداد فوت لوله خود (X) را در اینچ که قصد دارید خط را شیب دهید (Y) ضرب کنید.

این تفاوت ارتفاع (Z) بین ابتدا و انتهای لوله را به شما نشان می دهد: (X) x (Y) = (Z).

مثال 1: اگر 10 فوت لوله دارید و می‌خواهید شیب لوله خود را ½ اینچ در هر فوت داشته باشید، معادله شما 10 x ½ = 5 اینچ خواهد بود. این بدان معنی است که شما باید اطمینان حاصل کنید که 5 اینچ اختلاف ارتفاع بین ابتدا و انتهای آن وجود دارد.

مثال 2: اگر حداقل شیب (¼ اینچ در هر پا) را می‌خواهید، معادله شما 10 x ¼ = 2 ½ اینچ خواهد بود. در این صورت، انتهای لوله شما 2 ½ اینچ کمتر از ابتدا خواهد بود. این حداقل شیب برای لوله تخلیه است. هر چیزی که کارایی تخلیه را کاهش دهد ممکن است منجر به گرفتگی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید