سفره‌های زیرزمینی سنگ‌هایی هستند که در آنها آب زیرزمینی از طریق شکاف‌ها، درزه‌ها یا شکستگی‌های سنگ حرکت می‌کند.

حفر چاه در یک سفره آب محدود اغلب آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از حفاری در یک آبخوان محدود است. سفره‌های زیرزمینی محصور نشده معمولاً به سطح زمین نزدیک‌تر بوده، بنابراین چاه‌ها در این موارد کم‌عمق‌تر هستند. سفره‌های زیرزمینی نزدیک به سطح و محصور نشده نسبت به سفره‌های زیرزمینی محدود که از آلودگی‌های سطحی جدا شده‌اند، بیشتر مستعد آلودگی هستند. 

اکثر آب چاه‌ها به دلیل فرآیند فیلتر شدن در خاک و زمان طولانی سفر زیرزمینی بین آب که به صورت باران رخ می‌دهد و در نهایت به چاه می‌رسد، کیفیت خوبی دارد. با این حال، علاوه بر آلودگی‎های احتمالی ناشی از کشاورزی، صنعت و حمل و نقل، حتی منابع آلودگی در خانه‌های ما می‌تواند تهدیدی برای آب‌های زیرزمینی باشد. دور ریختن نادرست مواد شیمیایی رایج خانگی (تینر، رنگ و …) استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی چمن، آفت کش‌ها و مواد شیمیایی باغبانی، مخازن سپتیک معیوب یا روکش‌دار، یا نشت تصادفی در حین تعویض روغن خودرو، می‌تواند  آب‎های آشامیدنی را خراب و آلوده کند.

عمق حفر آب باید چقدر باشد؟

 حفاری چاه باید توسط کارشناسان حرفه‌ای و دارای تجربه انجام شود زیرا پاسخ به این سوال را پیمانکار چاه آب نمی‌تواند دقیقاً بگوید یا حتی کیفیت دقیق آبی را که برداشت می‌شود را پیش بینی کند. با این حال، یک پیمانکار ماهر می‌تواند بر اساس تجربه قبلی قضاوت معقولی داشته باشد. بنابراین، هر چه شرکت حفاری چاه تجربه بیشتری داشته باشد، پیش بینی‌های دقیق‌تری ارائه می‌دهد.

ایمنی آب

آب هرگز به صورت خالص در طبیعت یافت نمی‌شود. هم آب‌های زیرزمینی و هم آب‌های سطحی ممکن است حاوی اجزای بسیاری از جمله مواد معدنی، میکروارگانیسم ها، گازها و مواد معدنی و آلی باشند. برخی به طور طبیعی وجود دارند و برخی دیگر ناشی از عملکردهای انسان هستند.

ماهیت شیمیایی آب با حرکت در چرخه هیدرولوژیکی به طور مداوم تغییر می‌کند. اگرچه مواد شیمیایی آب‌های زیرزمینی تا حدی به مواد اولیه بارش و تغذیه آب بستگی دارد، مهم ترین تغییرات طبیعی در مواد آب‌های زیرزمینی در خاک رخ می‌دهد. آب‌های زیرزمینی ممکن است موادی را که با آن مواجه می‎شوند حل کنند یا ممکن است برخی از اجزای تشکیل دهنده خود را در طول مسیر رسوب دهند.

کیفیت نهایی آب زیرزمینی بستگی به انواع سنگ‌ها و تشکل‌های خاکی دارد که از میان آنها جریان می‌یابد. بنابراین، آب زیرزمینی در برخی مناطق ممکن است بیش از حد شور بوده یا حاوی بیش از حد بی کربنات سودا برای مصارف خانگی یا آبیاری باشد. محتوای آهن در برخی آب ها می‌تواند بسیار زیاد بوده که معمولاً، سبب غیرقابل استفاده شدن آب نمی‌گردد. اما به دلیل زنگ‌زدگی وسایل لوله‌کشی و طعم و بوی نامطلوب می‌تواند آزاردهنده باشد.

چگونه از منبع آب خود محافظت کنید:

با مقررات و کارهای فنی سازمان های دولتی می‌توان به اطمینان از آب آشامیدنی سالم کمک کند. برای سالم ماندن آب آشامیدنی باید در مورد موارد زیر اطلاعات داشته باشید.

منبع آب آشامیدنی

چگونه آلودگی رخ می‌دهد

برای جلوگیری از مشکلات چه باید کرد

با مواد شیمیایی داخلی چه باید کرد

از نشت مایعات خودرو محافظت شود

چگونگی نگهداری از سیستم‌های سپتیک تانک

چگونگی استفاده درست از مواد شیمیایی چمن و باغ

محافظت از منطقه اطراف چاه

از پیمانکاران دارای مجوز برای حفر چاه کمک بگیرید

چاه ها را به طور منظم بررسی و نگهداری کرده تا از آلودگی جلوگیری شود

حفاری:

سوراخ چاه برای اکثر چاه های خانه معمولاً با قطر بین 6 تا 8 اینچ حفر می‌شود. روش حفاری به سازنده‌های زمین شناسی، میزان آب مورد نیاز و نوع تجهیزات حفاری مورد استفاده بستگی دارد.

استفاده از دکل های حفاری به مهارت قابل توجهی نیاز دارد. همه چاه‌ها برای محافظت از آنها در برابر آلاینده‌های احتمالی در سطح زمین یا نزدیک به آن نیاز به پوشش دارند.

تست بازده:

برای اکثر چاه‌های خانگی نیازی به انجام آزمایش‌های گسترده نیست. درک محدودیت‌های چاه بسیار مهم است. در حالت ایده آل، آب با همان سرعتی که توسط پمپ خارج می‌شود، به داخل چاه جریان می‌یابد. سه نکته مهم وجود دارد که بر طراحی یک سیستم آب کارآمد تأثیر می‌گذارد.

سطح آب ساکن

سطح آب پس از پمپاژ یک حجم شناخته شده

زمانی که طول می‌کشد تا سطح آب چاه پس از توقف پمپاژ بهبود یابد

برای چاه‌های کم بازده، برای اطمینان از اینکه سیستم پمپاژ برای نیازهای مشتریان مناسب است، یک آزمایش پمپ گسترده برای تعیین میزان برداشت و بازیابی آب در چاه توصیه می‌شود.

چاه‌های کم بازده:

برخی از چاه‌ها ممکن است قادر به تولید مقدار آب مورد انتظار برای تامین خانگی نباشند. با این حال، با یک مخزن ذخیره سازی کافی، یک چاه با تولید کم نیز می‌تواند برای نیازهای داخلی کافی باشد.

چه مقدار آب مورد نیاز است؟

با برنامه ریزی عاقلانه، یک چاه آب قابل اعتماد می‌تواند تمام آب مورد نیاز را در حال حاضر و آینده تامین کند. یک قانون سرانگشتی این است که بین 75 تا 150 گالن برای هر نفر در روز مجاز است. البته باید اوج تقاضا را در نظر بگیرید، برای مثال زمانی که ممکن است مهمانان اضافی برای تعطیلات و آخر هفته ها به خانه شما بیایند. استفاده خارجی از آب می‌تواند تقاضاهای بسیار بیشتری را ایجاد کند. اگر چاه شما برای مصارف آب اضافی مانند استخرهای شنا، آبیاری، حفاظت در برابر آتش، گرمایش و سرمایش و غیره مورد نیاز است، باید بازده چاه مورد نیاز را محاسبه کنید.

تست کیفیت آب:

آب چاه‌هایی که به درستی ساخته شده‌اند معمولاً قابل شرب هستند. آزمایشات معمول بر روی چاه‌های جدید برای باکتری‌ها، محتوای مواد معدنی،PH و میزان کدورت آب انجام می‌شود. تمام تاسیسات چاه و پمپ به طور کامل با استفاده از کلر ضد‌عفونی می‌گردد تا باکتری‌هایی را که ممکن است از فرآیند حفاری و نصب پمپ وارد شده‌اند از بین بروند. در حالی که آب کلردار ممکن است کمی ناخوشایند باشد اما موقت می‌باشد.

برخی موسسات وام دهنده، ممکن است به آزمایش‌های اضافی برای سایر آلاینده‌های بالقوه مانند آرسنیک، رادون و مواد شیمیایی مختلف مصنوعی نیاز داشته باشند.

چقدر هزینه دارد؟

به دلیل ماهیت حفاری چاه، نمی‌توان قیمت یا برآورد دقیقی برای حفر چاه و آماده سازی آن ارائه داد. هزینه نهایی نصب چاه و پمپ، بر اساس پایه واقعی حفاری شده، پوشش مورد استفاده و آب بدست آمده، بر آورد می‌گردد. در اینجا مواردی که ممکن است در هزینه یک سیستم چاه آب گنجانده شود، به صورت تفکیک شده است:

مجوزها

حفاری در هر فوت بر اساس قطر پوشش و آستر

گروتینگ مهرهای حلقوی

تجهیزات پمپاژ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید