کول چاه

به استوانه‌های سیمانی در اندازه‌های مختلف کول چاه می‌گویند. این کول‌های سیمانی انواع مختلفی داشته که در کول گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله انواع آن می‌توان به کول‌های دارای تسمه های پلاستیکی، دارای سیم های فلزی و … اشاره نمود. نوعی از کول وجود دارد که سفارشی بوده و باید از قبل سفارش داد، تا آماده گردد و ساخت آن‌ها با میلگرد انجام می‌گیرد اما با توجه به استحکامی که دارد قیمت بالاتری نیز نسبت به دیگر کول ها دارا است.

کاربرد کول چاه

کول چاه برای مستحکم سازی چاه‌ها و تونل های حفر شده و همچنین جلوگیری از ریزش زودهنگام آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کول مانند ستون عمل نموده و یکی دیگر از کاربردهای این محصول، استفاده از آن در ساخت قنات است. تونل‌های قنات را با استفاده از کول مستحکم می‌کنند.

علت انجام عملیات کول گذاری چاه

ساختمان های قدیمی که چاه های قدیمی دارند امکان اینکه چاه خانه هایشان هر لحظه ریزش کند وجود دارد. چاه های قدیمی، کهنه و در حال ریزش را باید ترمیم کرده و به چاه نو تبدیل نمود. در صورتی که چاه مقدار کمی از دیواره خود را از دست داده باشد، می‌توان آن را ترمیم و کول گذاری کرد.

اما اگر قسمت زیادی از آن تخریب گشته و دچار ریزش شود دیگر امکان ترمیم وجود ندارد. در این صورت باید چاه را پر کرده و چاه جدیدی حفر نمود. باید در همان ابتدا بعد ازحفر چاه آن را کول گذاری نمود. این عمل راه درمان چاه و کاهش خطر ریزش آن را به دنبال دارد.

شرکت های لوله بازکنی و خدماتی که در آن ها صورت می‌گیرد برای انجام این کار آموزش دیده و به نحواحسن آن را انجام می‌دهند.

نحوه کول گذاری چگونه است؟

کول گذاری به این صورت است که بعد از حفر چاه به ترتیب کول‌های چاه را درون آن قرار می‌دهند. این کار تا بالای چاه انجام گرفته که بدین صورت چاه دارای یک ستون محکم می‌شود. با این کار چاه در برابر ریزش مستحکم شده و احتمال ریزش آن به حداقل می‌رسد.

انواع کول چاه

کَوَل چاه انواع مختلفی دارد از جمله این کول ها عبارتند از:

کوَل سیمانی میله

کوَل انباری

کوَل دو تیکه میله

کوَل دو تیکه انباری

کوَل تخم مرغی

کوَل ابرویی

کَوَل گرد مخصوص میله چاه ( کوَل میله چاه )

روش ساخت کول چاه

روش ساخت کول چاه به این صورت است که ابتدا میلگرد یا تسمه ها را در داخل قالب ریخته و سپس ملات سیمان با عیار 300 را به درون قالب می‌ریزند و قالب گیری انجام می‌گیرد. پهنای بغل کول 5 سانتی متر می‌باشد.

در کشورهای پیشرفته از کول های بتنی با عیار استاندارد و با استفاده از دستگاه تولید می‌کنند محصولات آن‌ها به نسبت کول های ایرانی از کیفیت بالاتری برخوردار می‌باشد.

در ساخت کول چرا از تسمه فلزی استفاده می‌شود؟

این تسمه فلزی باعث می‌شود در صورت ترک احتمالی از جدا شدن کول و شکستن آن جلوگیری شده و همچنین سبب افزایش مقاومت و استحکام آن می‌گردد.

لازم به ذکر است کولی که با استفاده از میلگرد نیز اسکلت بندی می‌شود باید حتما سفارش داده شود و آن دارای میلگرد بوده که هزینه بالاتری نسبت به بقیه کول ها دارد جنس میلگرد به دلیل سختی که دارد، باید توسط آهنگر برش داده شده و سپس خم گردد و درون سازه قرار بگیرد. برای همین دلیل است که هزینه بالایی داشته و همچنین باید گفت که از آن برای مکان های خاص استفاده می‌شود.

قیمت کول چاه فاضلاب چگونه تعیین می‌گردد؟

قیمت کول چاه به ازای هر متر طول کول تعیین می‌شود و معمولاً هر 1 متر کول به تعداد 4 عدد کول سایز 25 سانتی متر می‌باشد. قیمت کول ها نسبت به نوع آن و سایز و میزان کیفیت آن و نوع تسمه دار و میلگردی متفاوت می‌باشد. بعلاوه در صورتی که شرکت ارائه دهنده، انجام نصب آن را نیز به عهده بگیرد هزینه آن، به طور جداگانه محاسبه می‌گردد.

انتخاب سایز مناسب کول برای کار خود را چگونه تعیین می‌شود ؟

کول گرد مخصوص میله چاه ( کول میله چاه فاضلاب سایز استاندارد 70 و میله چاه آب سایز 100 سانتی متر استاندارد می‌باشد)

کول بادمی نوک تیز ( سایز 120 مخصوص زهکشی و سایز 90 برای انباری چاه)

کول تخم مرغی ( مخصوص زهکشی و نقب زنی سایز پیشنهادی 90 و 120 سانتی متر)

کول انباری چاه ( سایز 90 سایز 100 و 120 بستگی به نوع کاربرد متفاوت می‌باشد)

کول های مخصوص زهکشی ( بهترین کول برای زهکشی کول سایز 120 و 100 تخم مرغی می‌باشد ولی می‌توان از کول بادمی نیز استفاده کرد.)

انواع کول های 2 تیکه

در کول های 2 تیکه می‌توان به انواع کول در ارتفاع های مختلف 120 سانت و سازه سفارشی و … اشاره کرد، کول های سفارشی در سایز و اندازه ها و شکل های مختلف است و این بسته به نوع کاربرد آن‌ها دارد که باید مشخص گردد برای چه نوع چاهی نیاز است.

کول گذاری برای مستحکم سازی چاه‌ها و تونل های حفر شده و همچنین جلوگیری از ریزش زودهنگام آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کول مانند ستون عمل نموده و یکی دیگر از کاربردهای این محصول، استفاده از آن در ساخت قنات است. تونل‌های قنات را با استفاده از کول مستحکم می‌کنند.

چرا قیمت کول ها در هر کارگاه تولیدی متفاوت است ؟

کارگاه هایی که کول ارزان می ‎فروشند از مصالح استفاده شده مانند سیمان کمتر و موارد بسیار دیگری از جمله محصولاتی با تسمه پلاستیکی و… استفاده می‌نمایند. حتماً این را در نظر بگیرید که قیمت ارزان بی دلیل نیست و مصالح و کیفیت کمتری برخوردار است زیرا قیمت مصالح در همه جا یکی و قیمت آن را کارخانه ها تولید کننده مصالح، تعیین می‌کنند.

کول گذاری باید توسط چه کسی انجام گیرد؟

با توجه به اینکه انجام این‌کار نیاز به تجربه و تخصص بخصوصی دارد. باید حتما انجام آن توسط نصاب مجرب و آزموده صورت گیرد زیرا در صورتی که فردی ناشی اقدام به انجام آن بنماید چه بسا که از عهده آن بر نیامده و کار به درستی انجام نمی‌گردد و همچنین باید این را در نظر داشت که عمل کول گذاری بسیار خطرناک بوده و حتما باید شخص انجام دهنده از روش کار و ایمنی آن آگاه باشد در غیر این صورت خطر مرگ را به دنبال دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید