آشپزخانه‌ مرکز و به نوعی قلب خانه به شمار می‌رود. به همین دلیل، داشتن یک آشپزخانه تمیز اولین قدم برای داشتن یک خانه مرتب و تمیز می‌باشد.در واقع، حتی اگر فرصت تمیز کردن کل خانه را آنطور که باید ندارید، باید آشپزخانه‌ را به طور مرتب و کاملا اصولی تمیز کنیم زیرا که این قسمت، بر کل خانه تاثیر می‌گذارد.

دانستن نحوه تمیز کردن آشپزخانه به روش درست، ضروری است. تمیز کردن عمیق فضای آشپزی هر هفته یا هر چند روز یکبار لازم و مهم است.

شروع هر کاری سخت است مخصوصا اینکه ندانید باید از کجا شروع کنید و چگونه ادامه دهید. اطمینان از داشتن تکنیک و ابزار صحیح به شما کمک می‌کند تا فضای آشپزخانه‌تان را آنطور که لازم است تمیز و بهداشتی نگه دارید. در نظم دادن به این مکان، سازماندهی کردن، تمیز کردن لوازم خانگی و صیقل دادن به سطوح سخت در آشپزخانه باید نکاتی رعایت شود و طبق اصول پیش رود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. در قسمت زیر چگونگی انجام این کار آورده شده است با ما همراه باشید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنیم.

هر چند وقت یکبار باید آشپزخانه را تمیز کنید؟

کارکردن ماشین ظرفشویی یا شستن ظروف با دست و پاک کردن کانترها باید به صورت روزانه انجام شود، در مواقعی که تمیز کردن آن به تعویق می‌افتد و کثیفی ها و نامرتبی ها روی هم انباشته می‌گردد. اینکه چند روز یکبار باید اقدام به تمیز کردن این مکان بستگی به میزان استفاده و نامرتب شدن آن دارد اما تمیز و مزتب کردن عمیق آن، کار شما را برای روزهای دیگر آسان تر کرده و بتعث تمیز ماندن آشپزخانه در تمام مدت خواهد شد.

اگر خانواده بزرگی دارید، و هر روز از آشپزخانه برای پخت و پز استفاده می کنید مطمئناً باید زمان بیشتری را صرف تمیز کردن آشپزخانه کنید.

چگونه آشپزخانه را سریع تمیز کنیم؟

اگر نمی‌خواهید ساعت‌ها، وقت خود را صرف شستشو کنید، باید طبق راهنمای زیر عمل کرده زیرا رعایت و انجام به این اصول سبب صرفه جویی دروقت و همچنین تمیزی عمیق این مکان را به دنبال دارد.

کف را جارو یا جاروبرقی بکشید تا ذرات بزرگ یا زباله‌ها از بین بروند، سپس در صورت لزوم با یک کف شوی زمین را تمیز کنید. می‌توانید این کار را با سرکه و جوش شیرین مخصوص که در خانه درست می‌کنید، انجام دهید.

میزها و لوازم خانگی از جمله فر، اجاق گاز، یخچال و ماشین ظرفشویی را پاک کنید. سپس روی تمام سطوحی که قرار است تمیز شوند، اسپری پاک کننده بزنید. اجازه دهید چند دقیقه بماند، بعد آن را با یک پارچه، اسفنج یا دستمال نخی پاک نمایید. اگر پاک کننده ندارید، می‌توانید از محلول سرکه و آب استفاده کنید.

سینک را تمیز کرده و شیر آب و دستگیره‌های آن را پاک کنید. برای اینکار باز هم از همان روشی که در بالا در مورد سطوح آشپزخانه توضیح داده شد، استفاده کنید.

این کارها برای وقت هایی که سرتان شلوغ است و می‌خواهید هر چه سریع تر کارهایتان را به انجام برسانید بسیار مناسب است به طوری که انجام به نکات ذکر شده را در حداقل زمانی، تقریبا در کمتر از یک ساعت می‌توان به انجام رساند.

نحوه تمیز کردن عمیق آشپزخانه در 45 دقیقه: گام به گام

علاوه بر نظافت روزانه، باید آشپزخانه خود را به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار عمیقا تمیز کنید. البته همانطور که گفته شد بستگی به میزان استفاده از فضا دارد و همچنین به یاد داشته باشید که اگر خانواده پرجمعیتی دارید این کار را باید زود به زود انجام دهید. روال کار بدین صورت خواهد بود:

عرشه ها را پاک کنید

وقتی آشپزخانه شلوغ و درهم است امکان تمیز کردن آن چندان ممکن نیست. از مهم ترین کارها در ابتدای تمیز کردن آشپزخانه مرتب کردن و نظم دادن به اشیا می‌باشد.

از در شروع کرده و همه چیز را از روی پیشخوان جمع آوری کنید ظرف‌های کثیف را در ماشین ظرفشویی یا سینک ظرفشویی قرار ‌دهید( اگر با دست می‌شویید آنها را در سینک بخیسانید).

زباله ها، کمپوست و … را و نیز خالی کنید.

ماشین ظرفشویی را روشن کرده و از روی سینک شروع به کار کنید

ماشین ظرفشویی را روشن کنید یا اگر با دست ظرف‌ها را می‌شویید این کار را انجام داده، سپس همه چیز را خشک کرده و در جای خود قرار دهید. 

با یک سینک تمیز و بدون لک می‌توانید فرآیند تمیز کردن عمیق این مکان را آغاز کنید. اگر می‌دانید باز کردن لوله سینک چگونه انجام می‌شود، هم‌اکنون مواد پاک‌کننده‌ی گرفتگی را اضافه کرده، و سپس به بقیه کارها بپردازید.

در حین انجام کار این نکته را به یاد داشته باشید که از مسدود شدن سینک و لوله‌ها جلوگیری کنید و نحوه تمیز کردن آن را به درستی به انجام برسانید.

تمیز کردن اجاق گاز

اگر مشعل های گازسوز یا اجاق شیشه‌ای دارید که کثیف به نظر می‌رسد، شروع به تمیز کردن آن با مواد پاک کننده و دستمال مرطوب نمایید بدین صورت که ابتدا با دستمالی آغشته به مواد پاک کننده تمامی قسمت‌ها را پاک کرده و سپس با دستمال مرطوب و تمیز دیگری مجددا آن را تمیز کنید. با این کار باقیمانده مواد غذایی سوخته و پاشیده شده روی اجاق گاز و … از بین خواهد رفت.

از بالا به پایین کار کنید.

چرا باید این کار را انجام دهیم؟ چرا باید از بالا شروع کنیم؟ تمیز کردن میزهای آشپزخانه قبل از گرد و غبار و پاک کردن کابینت های بالایی آشپزخانه، فقط به این معنی است که باید دوباره پیشخوان خود را تمیز کنید. بنابراین از بالا به پایین محصول تمیز کننده را بپاشید و با یک پارچه میکروفیبر مرطوب شروع به تمیز کردن، نموده تا به کابینت‌های پایینی برسید.

اگر میز از سنگ مرمر، گرانیت یا سایر سنگ های طبیعی است باید به این نکته دقت کنید که از مواد پاک کننده‌ای که ممکن است به آنها آسیب برساند استفاده نکنید.

از چپ به راست را تمیز کنید

کار کردن از چپ به راست باعث می‌شود اطمینان حاصل شود که به همه چیز، از جمله درهای بزرگ و کوچک لوازم خانگی مانند مایکروویو و اجاق‌ها و … از یاد نرفته و به طور مرتب تمیز می‌گردند.

یخچال خود را گردگیری کرده و مطمئن شوید که خرده های توستر یا تفاله ها را پاک نمایید.

اگر یک میز صبحانه یا یک میز ناهارخوری در فضای آشپزخانه دارید، حتماً صندلی‌ها و روی میز را نیز پاک کنید.

هر چیزی که در پیشخوان باقی مانده است را دوباره ارزیابی کنید 

با تمیز کردن پیشخوان‌ها، اکنون می‌توانید نگاهی خوب و دقیق به آنچه روی آن قرار دارد بیندازید اینکه اشیا باقیمانده بر روی پیشخوان به اندازه کافی تمیز می‌باشند و چیز غیر اضافی روی آن قرار ندارد و آیا از تمیزی کافی برخوردار است.را ارزیابی کنید.

تمیز کردن سینک را به پایان برسانید

چه جوش شیرین و سرکه، چه محصول پاک کننده لوله ها که قبلاً در لوله های سینک ریخته‌اید، وقت آن است که آن را بزدایید و شستشوی سینک را به پایان ببرید، برای انجام اینکار آب داغ را در سوراخ سینک بریزید تا هر چیزی که باقی مانده و احتمال مسدود کردن لوله ها را دارد را از بین برود.

کف آشپزخانه را تمیز کنید

با گردگیری و تمیز کردن همه قسمت های آشپزخانه همه آن گرد و غبار و همه آن خرده‌ها روی کف آشپزخانه می‌ریزد بنابراین در این قسمت به جاروبرقی نیاز دارید. با استفاده از جاروبرقی تمامی این خرده ریزه ها را جمع آوری کنید.

هنگامی که کف زمین عاری از گرد و غبار شد. تی مخصوص کف‎شویی آشپزخانه را برداشته و کف را پاک نمایید.

برای اقدام آخر، تمامی وسایل نظافت را جمع آوری کرده شسته و ضدعفونی کنید. در سطل‌های زباله، کیسه های جدید قرار دهید و در صورت نیاز اسفنج ظرف شویی را دور انداخته و اسفنج جدیدی را جایگزین آن کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید