شیرآلات در انواع مختلفی وجود دارد که باتوجه به سلیقه و همچنین نیاز اشخاص انتخاب می‌شوند. اکتر این شیرهای آب پوشش رویه استیل دارند.

گزینه های بسیار زیادی برای همه نوع مصارف وجود دارد و برای انتخاب گزینه مناسب باید به این نکته دقت کنیم که کدام یک برای کار ما مناسب‌تر است و باید آن را از نظر ویژگی های مختلف مثل مدل، جنس، عملکرد و … بررسی نمود.

آشپزخانه یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین قسمت های خانه می‌باشد. افراد روزانه زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند. همه می خواهند علاوه بر کاربردی بودن، ظاهر خوبی نیز داشته باشد. ترکیب‌های بی‌شماری از سبک ها و طرح ها برای رفع نیاز وجود دارد، بنابراین خوب است که از گزینه های مختلف موجود برای انتخاب آگاه باشید.

هنگام انتخاب شیر آشپزخانه، باید مدل سینک آشپزخانه را نیز در نظر داشت. یکی دیگر از مواردی که باید در تهیه شیرآلات مناسب باید در نظر داشته باشید، محل قرارگیری شیر آب است. شیرها را می توان به دیوار نصب کرد، به این صورت که در دیوار بالای سینک و یا بالای کانتر قرار می گیرند.

نحوه انتخاب شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه همراه با سینک آشپزخانه جزو پرکاربردترین لوازم در خانه می باشند. شیر آب بارها در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید به اندازه کافی بادوام و مطمئن باشد تا بتواند سال ها دوام آورده و کار کند.

از طرفی شیر آب مناسب برای آشپزخانه شما باید شیک و متناسب با دکور نیز باشد، با این حال، از آنجایی که این یک وسیله پرکاربرد در آشپزخانه است، مهنم است که از تمامی زوایا مورد بررسی قار گیرد و نباید فقط به شیک بودن و مدل آن بسنده کرد تا اطمینان حاصل شود که سال ها کار بدون دردسر ارائه خواهد داد.

در انتخاب شیرآلات آشپزخانه، پیکربندی رویه و دسته آن دخیل است. وقتی درک درستی از تفاوت‌های بین فناوری‌های مختلف داشته باشید، می‌توانید مشخصات و توضیحات اولیه شیرآلات را بشناسید و بهتر می‌توانید بر اساس نیاز و بودجه خود در مورد شیرآلاتی که لازم است انتخاب کنید، تصمیم گرفته و خریداری نمایید.

فاکتورهای کلیدی برای انتخاب شیرآلات

پیکربندی

پیکربندی شیر آب به مواردی مانند تعداد دستگیره ها، سبک نصب (دیوار یا کانتر) و پیکربندی دهانه (معمولی یا کششی) اشاره دارد.

هنگام انتخاب شیر آب، باید تصمیم بگیرید که آیا پیکربندی دو دسته یا تک اهرمی می‌خواهید. و کدام یک برای شما بهتر و به صرفه تر است و بعلاوه با دکور آشپزخانه شما هماهنگی دارد.

دستگیره

یک شیر آب تک اهرمی عملکرد آب سرد و گرم را با هم از طریق یک اهرم ترکیب کرده و جهت گیری اهرم میزان آب خروجی از دهانه و همچنین دما را تنظیم می‌نماید.

تعداد دستگیره‌ها و هر گزینه دیگری مانند سرشیرهایی که کارکرد اسپری را دارند و دستگاه‌های آب تصفیه‌شده نیز تعداد سوراخ‌های مورد نیاز در سینک، کانتر یا هر دو را تعیین می‌کند.

یک شیر آب تک اهرمی بدون لوازم جانبی فقط به یک سوراخ نیاز دارد، در حالی که یک شیر آب با دو دسته و یک سراسپری جانبی به 4 سوراخ (یکی برای هر دسته، دهانه و اسپری جانبی) نیاز دارد.

سبک نصب

سبک نصب به محل نصب شیر آب (روی میز یا پایه دیواری) اشاره دارد. شیرهای دیواری شامل شیرهای اولیه و همچنین اقلام ویژه مانند پرکننده قابلمه است.

عامل اصلی در اینجا این است که نحوه نصب شیر آب تعیین می‌کند که لوله کشی مربوطه باید کجا باشد. اگر فقط یک شیر آب موجود را بدون بازسازی اضافی تعویض می‌کنید، باید در محل اصلی بمانید. اگر بازسازی یا ساختمان گسترده‌تری را از ابتدا انجام می‌دهید، گزینه‌های نصب را دارید. و می‌توانید در جای دلخواه خود آن را نصب نمایید.

انواع شیرآلات

شیر توپی

اولین نوع از شیرهای بدون واشر، شیرهای توپی هستند که معمولاً در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها یک دسته دارند که مستقیماً بالای دهانه به یک کلاهک گرد متصل است. دسته یک توپ پلاستیکی یا فلزی را در داخل بدنه شیر حرکت داده و جریان آب را کنترل می‌کند.

شیر کارتریج (دو دسته)

شیرهای کارتریج از یک کارتریج ساقه متحرک، برای حرکت استفاده می‌نمایند که برای کنترل جریان آب به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. با چرخاندن دستگیره و حرکت آن به سمت بالا و پایین به کار می‌رود.

شیر دیسکی

یکی از جدیدترین طرح‌های شیر آب، شیرهای دیسکی سرامیکی است که در بالای بدنه استوانه‌ای، دارای یک اهرم تکی می‌باشد. شیر دیسکی، آب سرد و گرم را در داخل یک محفظه اختلاط به نام کارتریج مخلوط کرده و سپس در پایین محفظه برای کنترل جریان آب بالا و پایین می‌آیند و برای تنظیم دما چرخش دسته به پهلو به کار می‌رود.

شیر ماشین لباسشویی فشرده

یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های شیرآلات، شیرهای واشر فشرده است. شیر تراکمی دارای دو دسته و یک حرکت چرخشی محکم که برای متوقف کردن جریان آب لازم است که معمولاً در خانه‌های قدیمی‌تر یافت می‌شوند، اگرچه بسیاری از خانه‌های جدید نیز آنها را همراه با سینک‌های برقی نصب می‌کنند. این مدل از شیرآلات ارزان هستند، اما به دلیل فرسودگی واشرها و نیاز به تعویض، مستعد نشتی می‌باشند.

شیرهای آب کشی

شیرهای پایین کش معمولاً دارای گردنی بلند و قوس‌دار هستند و دهانه آن مستقیماً به داخل سینک ظرفشویی می‌رود و آن را برای پر کردن قابلمه یا شستن ظروف ایده آل می‌سازد. سر شیر آب به یک شلنگ اسپری کوتاه متصل شده که می‌توان آن را به سمت پایین کشید تا به عنوان سر اسپری کار کند و در جهات مختلف زاویه دار شود.

شیرهای خروجی

شیرهای خروجی زاویه دارتر بوده و دهانه کوتاه تری دارند، دهانه آنها همچنین به سمت بالا است تا داخل سینک سر شیر به شیلنگ بلندتری متصل شده و برای دامنه حرکت وسیع تری به بیرون کشیده ‌گردد و بدین صورت بسیار راحت‌تر تمام قسمت های سینک آشپزخانه را پوشش می‌دهد.

پرکننده های قابلمه (پات فیلر)

شیرهای پرکننده قابلمه معمولاً به دیوار بالای اجاق گاز نصب می‌شوند. آنها دارای یک گردن مفصلی و لولایی هستند که به شیر اجازه می‌دهد تا برای استفاده بیشتر از سینک کشیده و دراز شوند و سپس به سمت دیوار جمع شده تا بعد از استفاده دست و پا گیر نگردند. این مدل از شیرآلات مقدار آب بیشتری نسبت به شیرهای آب معمولی را در مدت زمان کوتاه تری را خارج می‌کنند.

دستگاه های پخش آب

دستگاه های پخش آب شیرهای کوچک و تک سوراخی هستند که به فیلترهای آب متصل شده تا آب سرد یا گرم تصفیه شده را خارج کنند این شیرآلات مخصوص پر کردن لیوان‌ها طراحی شده اند.

شیرآلات پل

شیرهای پل به سبک سنتی دارای یک لوله اتصال بین ورودی های گرم و سرد است که آب را قبل از ارسال به دهانه و شیر آب مخلوط کرده و سپس خارج می‌کند. این نوع شیرآلات معمولاً به دو یا سه سوراخ در سینک نیاز دارند و در انواع طراحی کلاسیک و مد روز تولید می‌گردند.

شیرآلات تک دسته

طراحی مینیمالیستی و تک سوراخی یک شیر آب یک دسته، عملکرد سریع و آسان را در سبک ها و ویژگی‌های مختلف انجام می‌دهد.

شیرهای آشپزخانه لمسی

شیرهای مجهز به عملکرد لمسی، به جای دستگیره‌ها یا اهرم‌های متصل به بدنه و دهانه، به حسگرهایی برای روشن و خاموش کردن آب بر اساس حرکات دست مجهز هستند.

شیرهای اتصال مغناطیسی

برای پایین کشیدن یا بیرون کشیدن شیرآلات، اتصال مغناطیسی به سر شیر اجازه می‌دهد تا به طور مغناطیسی به دهانه متصل شده و به قسمت های مختلف کشیده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید