شستشوی صحیح توالت

توالت‌ ها مکان‌های بسیار خطرناک برای شیوع و انتقال انواع بیماری‌های عفونی هستند. مکان‌هایی مانند ادارات، مدارس، بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و ساختمان‌های عمومی و … که افراد زیادی از آنها استفاده می‌کنند، خطر عفونت برای کاربران در آن مناطق بسیار بالا است.

طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌های عفونی، از جمله نوروویروس، سالمونلا و سایر میکروب‌های روده، ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، SARS-CoV-2و MERS-CoV می‌توانند با لمس سطوح آلوده یا تنفس در هوای آلوده بین افراد پخش شوند.

هیچ‌کس تمیز کردن توالت را دوست ندارد. کاری کثیف و وقت‌گیر است، به همین دلیل است که به تعویق می‌افتد. همانطوری که انجام هر کاری اصولی دارد تمیز کردن توالت به روش صحیح نیز اوصول خاص خود را دارد. ما می‌خواهیم به شما تمیز کردن درست سرویس بهداشتی را آموزش دهیم. شما باید علاوه بر از بین بردن کپک و کثیفی که می‌بینید، قسمت‌هایی که نمی‌توانید ببینید و احتمال آلوده شدن آن کمتر است (نقاط مشکل بالقوه مانند جت سیفون و مخزن که می‌تواند توالت تمیز را زودتر از موعد آلوده کند)، وقت بگذارید.

شستشوی کاسه توالت

از یک پاک کننده شیمیایی چند سطحی استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، پاک کننده‌ای را انتخاب کنید که بتواند لکه‌های سخت روی سطوح سرامیکی مانند کپک و رسوبات آب سخت را هم ضدعفونی کرده و از بین ببرد. پاک کننده کاسه توالت را آزادانه در اطراف داخل کاسه اسپری کرده یا بپاشید. روی نواحی با لکه‌های شدید یا تشکیل قالب مقدار بیشتری بریزید.

شما همچنین می‌توانید توالت خود را با یک پاک کننده خانگی مانند؛ ترکیبی از موادی مانند سرکه، جوش شیرین، بوراکس یا پراکسید هیدروژن تمیز کنید.

فن توالت را روشن کنید تا تهویه مناسبی داشته باشد و دودها و بوهای حاصل از مواد شیمیایی از بین برود.

ابتدا کاسه توالت را خیس کرده و سپس ماده مورد نظر را روی سطح توالت بریزید، اجازه دهید محلول پاک کننده به مدت 5-10 دقیقه بماند. پس از چند دقیقه، پاک کننده شروع به جدا کردن کثیفی‌ها و رسوبات چسبیده، می‌کند

ممکن است لازم باشد پاک کننده برای یک ساعت یا بیشتر یا حتی یک شب روی لکه‌های مخصوصاً سنگین یا سرسخت بماند.

در صورتی که قسمتی از رسوبات پاک نگردد می‌توانید دو مرتبه ماده پاک کننده را روی آن ریخته و با دستمال کاغذی بپوشانید و چندین ساعت صبر کنید.

با برس سفت توالت یا اسکرابر دسته بلند کاسه توالت را بسابید؛ لکه‌ها باید به راحتی از بین بروند و سطحی براق و درخشان حاصل شود.

نکته: سابیدن به صورت دایره‌ای نسبت به حرکات عقب و جلو، آلودگی بیشتری را از بین می‌برد.

اگر به چیزی کمی سنگین‌تر برای تمیز کردن رسوبات سفت توالت نیاز دارید، از بلوک سنباده یکبار مصرف یا سنگ پوکه استفاده کنید. (در صورت استفاده از آنها مواظب باشید به سرامیک توالت آسیب نرسانید.)

توالت را را با آب فراوان آبکشی کنید. (توالت را چند بار شستشو دهید تا آب تازه از داخل توالت عبور کند. این کمک می‌کند تا هر گونه زباله یا آب کثیف که در نتیجه تمیز کردن باقی مانده است از بین برود). 

توالت‌های خانه‌تان را تقریباً هفته‌ای یک‌بار یا در صورت استفاده زیاد، هردو روز یکبار تمیز کنید. شست و شوی مرتب توالت به رفع گرفتگی لوله ها نیز کمک می‌کند.

پاکسازی سیفون

جت‌های سیفون توالت سوراخ‌های کوچکی در زیر لبه کاسه دارند که به آب مخزن اجازه می‌دهند تا نه تنها زباله‌ها را خارج کند، بلکه داخل کاسه را نیز با آب تمیز نماید. این جت‌ها با گذشت زمان، به ویژه هنگامی که به طور منظم تمیز نمی‌شوند، با کپک، رسوبات معدنی و انباشته شدن زباله‌ها که منجر به گرفتگی نیز می‌شود، آلوده می‌گردند. جت سیفونی که کثیف و آلوده است همچنین می‌تواند محیط مساعدی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد. این مشکلات کارکرد ضعیف سیفون و همچنین آلوده‌سازی تمامی نواحی توالت را سبب می‌شود

تمیز کردن منظم جت سیفون مهم است اگر می‌خواهید یک فلاش قوی داشته باشید و کاسه توالت همیشه تمیز بماند. در زیر جزئیاتی در مورد نحوه تمیز کردن جت سیفون توالت و نکاتی برای تمیز نگه داشتن آنها آورده شده است.

یک راه سریع و ارزان برای تمیز کردن جت‌ سیفون استفاده ساده از سرکه سفید است.  این ماده برای لکه‌های سبک مانند کپک و باکتری بهترین کاربرد را دارا می‌باشد. در اینجا لیستی از آنچه نیاز دارید به همراه راهنمای گام به گام آورده شده است.

پاک کردن جت سیفون با سرکه

مواد مورد نیاز

تجهیزات محافظ مانند: دستکش لاستیکی، ماسک صورت عینک و …

سرکه سفید

آینه

مواد شوینده، ضد عفونی کننده

برس شستشو

قوطی اسپری

قیف

یک و نیم فنجان سرکه را اندازه بگیرید و بجوشانید و سپس اجازه دهید تا خنک گردد.

مخزن را باز کرده، از قیف برای ریختن محلول در لوله سرریز در داخل مخزن استفاده کنید

و مابقی سرکه را در ظرف اسپری بریزید

صندلی توالت را بالا آورده و سرکه را در زیر لبه به ویژه قسمت بیرونی جت‌ سیفون اسپری کنید.

اجازه دهید حدود 30-60 دقیقه بماند.

زیر لبه توالت را با برس به آرامی بسابید. و سپس با آب شستشو دهید

از آینه برای بررسی هر گونه کثیفی باقی مانده استفاده کنید. در صورت باقی ماندن رسوبات، مراحل را تکرار کنید تا سوراخ‌های کوچک نیز تمیز گردند.

توجه داشته باشید:

به جای سرکه، می توانید از محلول سفید کننده یا هر محلول اسیدی دیگر از جمله آب لیمو یا آب سیتریک نیز استفاده نمایید.

اگر رسوبات موجود بر روی سیفون قدیمی و سفت هستند، ممکن است از بین بردن کثیفی دشوارتر باشد و لازم است که با شدت بیشتری بسابید یا باید از محلول تمیزکننده قوی دیگری استفاده کنید.

تمیز کردن جت سیفون با نوار چسب و سرکه

استفاده از این روش بهترین راه برای تمیز کردن عمیق سوراخ‌های سیفون است. نقش نوار چسب این است که محلول سرکه را به مدت کافی در داخل جت‌ها نگه دارد تا کثیفی حل شده و از بین برود.

مواد مورد نیاز در این روش

نوار چسب

سرکه

سطل

پارچه، اسفنج یا حوله

قلم مو

ابتدا جریان آب مخزن توالت را قطع کنید. سپس توالت را بشویید تا مخزن خالی گردد و با استفاده از پارچه یا اسفنج، مابقی آب توالت را از بین ببرید. سوراخ های موجود را چسب بزنید.

مخزن آب را با سرکه پر کنید و توالت را بشویید. به این ترتیب آب در این قسمت مانده و چسب‌های موجود جلوی جاری شدن آن را می‌گیرد و سرکه در کاسه باقی می‌ماند و رسوبات وکثیفی ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بعد از حدود یک ساعت، نوار چسب را بردارید تا محلول سرکه و رسوبات حل شده در کاسه آزاد شود.

از یک برس سفت برای سابیدن استفاده کنید تا هرگونه آلودگی باقیمانده روی لبه و سطوح جت را از بین ببرید.

مخزن را به منبع آب وصل کنید و شستشو دهید تا آب تمیز از طریق جت‌ها عبور کند.

یک بار دیگر به آرامی محل را بشویید.

استفاده از اسید موریاتیک برای تمیز کردن جت های توالت

اسید موریاتیک یکی دیگر از راه‌حل‌های نه چندان رایج است که می‌توانید برای تمیز کردن جت سیفون توالت خود استفاده کنید. این ماده یک فرمول پاک کننده توالت با اسید هیدروکلریک است که در از بین بردن تمام رسوبات معدنی درون جت‌ها عملکردی عالی دارد.

 شیوه کار بدین گونه است که:

یک نوار چسب بردارید و تمام سوراخ‌های سیفون را مانند روش نواری و سرکه ای بالا بچسبانید.

یک فنجان اسید موریاتیک را در مخزن توالت بریزید

با کمک قیف، مقدار کمی اسید موریاتیک را نیز داخل لوله بریزید.

دسته فلاش را تا نیمه بکشید تا محلول اسید موریاتیک در جت سیفون آزاد شود.

حداقل باید 10 دقیقه بماند.

نوار چسب را بردارید و فلاش را کاملا بکشید

برای پاک کردن لکه‌های باقی مانده، از برس استفاده کنید.

و سپس توالت را مرتب بشویید.

نشانه های گرفتگی جت سیفون

توالت به درستی سیفون نمی‌شود

جریان عمودی آب از سوراخ‌های جت، باید به صورت مورب در جهت دایره‌ای جریان داشته باشد تا یک سیکل شستشوی موثر داشته باشد.

داشتن مدت زمان غیرعادی طولانی برای تخلیه آب در مخزن به کاسه.

داشتن آب سطح پایین در کاسه

نگهداری از کاسه توالت تمیز

توالت خود را به طور مرتب تمیز کنید. بهترین راه برای تمیز نگه داشتن کاسه توالت این است که به طور مرتب آن را تمیز نمایید. عادت کنید، هر چند روز یکبار به دیواره‌های کاسه توالت برس بکشید، در صورت نیاز از یک مایع پاک کننده کاسه توالت یا یک بطری اسپری سرکه استفاده کنید. این امر به میزان قابل توجهی نیاز به تمیز کردن مکرر را کاهش می‌دهد.

برنامه ریزی کنید که حداقل هر دو هفته یک بار داخل توالت خود را کاملا تمیز کنید

پاک کننده کاسه توالت را در یک مکان نزدیک قرار داده تا همیشه آن را در دسترس داشته باشید.

مقداری پاک کننده توالت داخل مخزن بریزید. اکثر مردم قبلاً با این ترفند ساده آشنا هستند، اما این ترفندی است که میزان تمیز کردن کاسه توالت را به حداقل می‌رساند. پس از تمیز کردن معمولی، مقداری مایع تمیز کننده توالت را به مخزن اضافه کنید. پاک کننده با هر بار شستشو وارد کاسه می‌شود و باکتری‌ها را می‌کشد و باقی مانده‌ ماده، حتی پس از استفاده‌های مکرر نیز باقی مانده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر این کار را به اندازه کافی و مداوم انجام دهید، متوجه خواهید شد که وقتی زمان تمیز کردن دوباره توالت فرا می‌رسد، آن به اندازه‌ای تمیز است که به راحتی تمیزش می‌کنید.

اجرای پاک کننده کاسه توالت در داخل مخزن نیز به شکستن رسوبات معدنی و سایر زباله‌های جمع شده در جت‌های سیفون کمک می‌کند.

پاک کننده‌های توالت به شکل قرص حل شونده نیز فروخته می‌شود. به سادگی یکی از این‌ها را هر چند وقت یکبار داخل مخزن بیندازید و اجازه دهید کار ضدعفونی را به آسانی به انجام برساند.

ضدعفونی برس توالت

 اگر تمیز کردن دستشویی خود را با یک برس کثیف انجام دهید، فرقی نمی‌کند که چند بار آن را بشویید. برای تمیز کردن برس توالت خود، جا برسی را با مخلوطی از پاک کننده همه منظوره و آب پر کنید. به این ترتیب، می‌توانید بدون زحمت آن را ضد‌عفونی نمایید. 

پراکسید هیدروژن همچنین گزینه مفیدی برای ضدعفونی کردن برس‌های توالتی است که عملکرد زیادی دارند.

برس‌های توالت را سالی یک بار یا به محض اینکه ظاهرشان بد است، تعویض کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید