راهکارهایی برای از بین بردن سوسک‌ها


راهکارهای جلوگیری از ورود سوسک به خانه

سوسک ها موجوداتی هستند که وجود آنها در خانه باعث بیزاری و ناراحتی هر فردی می‌شود.

این موجودات علاوه بر اینکه می‌توانند آلرژی ایجاد کنند، بیماری را گسترش می‌دهند و یک محیط زندگی غیربهداشتی ایجاد می‌کنند. اولین راهکار برای خلاص شدن از شر سوسک ها این است که متوجه شوید چه چیزی آنها را به سمت خانه شما جذب می‌کند.

دلایل جذب سوسک به خانه

منابع غذایی

سوسک ها همه چیزخوار هستند، یعنی هر چیزی را می‌خورند. آنها به ویژه به نشاسته، شیرینی، غذاهای چرب و گوشت علاقه دارند. منابع غذایی آسان مانند ظروف کثیف در سینک، غذای حیوانات خانگی روی زمین، یا خرده های روی پیشخوان آنها را جذب می‌کند. همچنین سوسک ها عاشق زباله هستند، بنابراین مطمئن شوید که زباله ها را مرتباً بیرون ببرید و دربهای تمام سطل های زباله خانگی را به صورت بسته نگهداری کنید.

سرپناه

سوسک ها برای بدست آوردن سرپناه وارد خانه می‎شوند. بسته به گونه سوسک، ممکن است در پشت قاب عکس، در چوب های توخالی، در مکان های مرطوب مانند زیر سینک یا پشت توالت، یا در پشت لوازم الکترونیکی شما زندگی کنند. با کاهش دما در بیرون، سوسک ها به داخل خانه می‌آیند. آنها مناطق آرام و فراموش شده را دوست دارند و ممکن است در زیر وسایل بزرگ، در گوشه زیرزمین ها زندگی کنند.

مکان

اگر با اینکه خانه تان را مرتبا تمیز می‌کنید و باز هم با این مشکل روبه رو هستید باید گفت که بعضی از گونه ها بدین گونه می‌باشند که به سادگی از شکافی در یک درزگیر پنجره یا دری که باز مانده وارد می‌شوند و شروع به استقرار در خانه می‌کنند.

آب

سوسک ها نیز مانند همه حیوانات برای زنده ماندن به آب نیاز دارند و حتی برای یافتن آن وارد بهداشتی ترین خانه ها می‌شوند. لوله‌ها و شیرهای آب نشتی مانند دوش های باز و کاسه های آب حیوانات خانگی می‌تواند جذب کننده این موجودات باشند.

سوسک ها چگونه وارد خانه می‌شوند؟

سرپناه، غذا و آب جذب کننده سوسک ها می‌باشند، اما آنها از چه طریقی وارد می‌شوند؟ رایج ترین راه ورود سوسک ها به خانه از طریق سوراخ ها و شکاف های ریز در پنجره ها، درها و سایر مناطق است.

در اینجا برخی از نقاط دسترسی مورد علاقه آنها آمده است:

ترک و شکاف در پنجره ها و درها

شکاف‌های درب و پنجره‌های خانه بهترین راه ورود سوسک‌ها به خانه است. درهایی که به درستی آب بندی نشده‌اند و پنجره هایی که به طور کامل بسته نمی‌شوند، نقاط دسترسی عالی برای سوسک ها هستند.

سوراخ در لوله ها و دریچه ها

یکی دیگر از نقاط ورودی رایج برای سوسک ها از طریق سوراخ در لوله ها و دریچه‌ها است. اگر در خانه قدیمی‌ زندگی می‌کنید که دریچه‌ها و سوراخ‌هایی دارند یا به‌درستی آب‌بندی نشده‌اند، این سوراخ ها مکان هایی بری ورود سوسک ها به خانه می‌باشند.

دریچه های خود را هنگام تعویض یا سرویس بررسی کنید و مراقب نقاط دسترسی احتمالی سوسک باشید.

مخفی شدن در اقلامی که از بیرون آورده شده

اگر اثاثیه یا وسایل به خانه می‎آورید، ابتدا آنها را مرتبا بررسی کنید. این حشرات می‌توانند در اقلام استفاده شده پنهان شوند و بعد از قرارگرفتن در خانه متوجه بودن آنها خواهید شد.

مکان هایی که احتمال وجود سوسک ها در آن وجود دارد

زیر، بالا، داخل و بین کابینت و کشوها

تخته‌های پایه

وان حمام (مخصوصاً مناطقی که به دیوار یا کف می‌رسند)

اطراف توالت

در مخزن توالت

این موجودات می‌توانند حتی در داخل پریزهای برق نیز زندگی کنند، ایده خوبی است که درپوش های هر خروجی را بردارید و به داخل آن نگاهی بیندازید.

اگر متوجه علائم هجوم سوسک در حمام خود شدید به این معنی نیست که آفات در داخل خانه پنهان نشده‌اند یا نمی‌توانند به سایر قسمت های خانه بروند، بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید و راه های ورودی احتمالی سوسک ها به حمام و خروج از حمام را به حداقل برسانید.

برای ایمن بودن، باید آشپزخانه را به اندازه حمام به دقت بررسی کنید به زیر هر وسیله، کابینت و کشو نگاه کنید. حتی ممکن است سوسک ها در اعماق قسمت الکتریکی یخچال نیز زندگی کنند.

راهکارهایی خانگی جهت نابودی سوسک ها

اگر می‌خواهید بدون مواد شیمیایی مانند اسپری از شر سوسک ها خلاص شوید، تعداد انگشت شماری درمان خانگی موثر وجود دارد که می‌تواند سبب از بین رفتن این موجودات گردد که بسیاری از این راهکارها برای کودکان یا حیوانات خانگی مضر نیستند.

در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

جوش شیرین

جوش شیرین یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها است. برای درست کردن طعمه سوسک، یک مشت پیاز را خرد کرده و روی آنها جوش شیرین بپاشید.

این مواد را در یک ظرف کم عمق در هر جایی که متوجه فعالیت سوسک شده‌اید قرار دهید. وقتی سوسک‌ها جوش شیرین را مصرف می‌کنند، گازهایی در معده سوسک‌ها ایجاد می‌شود که باعث ترکیدن آنها می‌گردد.

اسید بوریک

اسید بوریک یک ترکیب طبیعی است. در حالی که برای افراد و حیوانات خانگی بی ضرر می‌باشد، برای سوسک ها کشنده است. هنگامی که سوسک ها با اسید بوریک تماس پیدا می‌کنند، این ماده به پاها و بال‌های آنها می‌چسبد. و در صورت خوردن آن، بر سیستم عصبی و گوارشی آنها اثر می‌گذارد و به سرعت سبب مرگ آنها می‌گردد.

نحوه استفاده از اسید بوریک برای خلاص شدن از شر سوسک ها، بدین گونه است که کمی گرد و غبار را روی یک صفحه کاغذی بپاشید و یک پوست پرتقال یا یک قاشق کره بادام زمینی را در وسط بشقاب قرار دهید و سپس آن را در هر جایی که متوجه فعالیت سوسک ها شده‌اید قرار دهید.

بوراکس

بوراکس

 یک محصول لباسشویی است که به راحتی در دسترس است و برای کشتن سوسک ها نیز بسیار موثر می‌باشد. برای بهترین نتیجه، قسمت های مساوی بوراکس و شکر سفید را با هم ترکیب کنید. مخلوط را هر جایی که فعالیت سوسک را دیدید بریزید بدن سوسک ها با مصرف این ماده با کم آبی مواجه شده و می‌میرند.

 مرکبات

مرکباتی مانند لیمو دافع سوسک ها است. چند قطره روغن لیمو را به آبی که برای شستن کف خانه خود استفاده می‌کنید، اضافه کنید. این عطر برای مردم قابل تشخیص نخواهد بود، اما سبب تجمع و بازداری از حرکت سوسک ها خواهد شد.

روش های شیمیایی جهت از بین بردن سوسک ها

نوارهای چسب

بوی چسب سوسک‌ها را جذب می‌کند و وقتی روی نوار پا گذاشتند، چسب آنها را به دام می‌اندازد. تله های چسب یک راه موثر جهت رفع هجوم سوسک ها است. برای بهترین نتیجه، نوارهای چسب را در هر مکانی که متوجه فعالیت سوسک شده‌اید، از جمله پشت یخچال یا زیر سینک قرار دهید تا آنها را به دام بیندازید.

طعمه های سمی

بوی طعمه سوسک ها را جذب کرده و آنها بعد از خوردن این طعمه های سمی می‌میرند. از لاشه مرده آنها نیز دیگر سوسک ها تغذیه کرده و به دلیل سمی بودن لاشه، بقیه سوسک ها نیز از بین می‌روند. با توجه به تاثیر سریع، این راهکار معایبی مانند مضر بودن برای بچه ها و حیوانات خانگی باشند و همچنین سوسک های مرده را در اطراف خانه به جا می‌گذارند.

اسپری سم

برای استفاده از این ماده می‌توانید آن را مستقیما بر روی این موجودات بپاشید و یا در مسیر رفت و آمد آنها اسپری کنید در هر صورت تاثیر بالایی داشته و سبب از بین رفتن آنها می‌گردد.

دز حال حاضر راهکارهای فراوانی از جمله اسپری ها و سم های متنوع برای از بین بردن این موجودات در بازار وجود دارد اما باید در استفاده آنها نهایت دقت را داشته باشید و حتما بعد از استفاده و از بین بردن سوسک ها راه های جلوگیری از ورود مجدد آنها را نیزمسدود کنید. و در حین استفاده نیز ایمنی لازم را جهت دور بودن کودکان و حیوانات خانگی در محل سم پاشی شده به انجام برسانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید