راهکارهای جلوگیری از مسدود شدن سینک


برای جلوگیری از مسدود شدن زهکشی چه کنیم؟

بهترین راه برای اطمینان از سالم ماندن سیستم لوله کشی روش های پیشگیری از مسدود شدن است. موارد متداول زیادی وجود دارد که می‌توانید با رعایت آن، از گرفتگی فاضلاب جلوگیری کنید. گرفتگی آشپزخانه می‌تواند زندگی روزمره شما را به شدت مختل کند. در قسمت زیر لیست کوتاهی از مواردی که باید از آنها اجتناب کنید گردآوری کرده‌ایم.

پوسته تخم مرغ

 ممکن است فکر کنید که زهکشی سینک آشپزخانه توانایی این را دارد که بیشتر چیزها را از خود عبور دهد اما وقتی چیزهای خرد و ریز از آن عبور کرده و در میانه راه به نخ یا مویی گیر می کنند، روی هم انباشته شده و سبب گرفتگی و مسدود شدن لوله ها می‌گردند. پوسته‌های تخم‌مرغ، نیز یکی از این مواد می‌باشند، وقتی خیس هستند، می‌توانند به راحتی به هم بچسبند، به خصوص اگر مواد روغنی که در اطراف لبه لوله‌ها جمع شده باشد این اتفاق به راحتی شکل می‌گیرد و سبب بروز مشکلاتی مثل گرفتگی و تخلیه کند می‌گردد.

چربی، گریس و روغن

چربی، گریس و روغن سه عامل اصلی گرفتگی فاضلاب هستند. شاید ابتدا به این موضوع فکر نکرده‌اید که این چربی ها ممکن است در لوله ها به جامد تبدیل شده و روی هم انباشته گردند زیرا ممکن است به صورت مایع از زهکشی شما فرو بروند، اما به صورت جامد لجن مانند در لوله های شما ته نشین می‌شوند. جلوگیری از ریختن این چربی ها در زهکشی آسان است، اجازه دهید این مایعات خنک شوند تا به جامد تبدیل گردند، پس از جامد شدن، آنها را در سطل زباله بریزید.

قهوه

این ماده عامل اصلی گرفتگی فاضلاب است. تفاله های قهوه کاملاً محلول در آب نیستند، بنابراین با لجن ها و چربی هایی که از قبل در سیستم لوله کشی شما جمع شده است ترکیب می شوند و باعث انسداد لوله ها می‌گردند. اطمینان حاصل کنید که قبل از تمیز کردن قهوه ساز خود تفاله قهوه را در سطل زباله ریخته باشید.

استیکر

معمولاً روی میوه و سبزیجات برچسب هایی می‌بینید. این برچسب های کوچک شاید چیز خاصی به نظر نرسند، اما چسبی که برای چسباندن آنها به محصول استفاده می‌شود در واقع باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم لوله کشی می‌گردد. علاوه بر این، هسته های میوه باید در سطل زباله ریخته شوند. این هسته های ریز با عبور از سینک و زهکشی جایی در میان راه فاضلاب گیر کرده و سبب انسداد می‌گردند.

لایروبی

اگر گرفتگی فاضلاب دارید، لازم است که با یک متخصص تماس بگیرید. سعی نکنید این مشکل را با یک پاک کننده تخلیه (لوله بازکن های شیمیایی) که مواد شیمیایی به کار رفته در آن ها بسیار مضر و آسیب زننده به لوله ها بوده، و این احتمال وجود دارد که به جای رفع دائمی گرفتگی‌های فاضلاب، مشکلات بیشتری در مسیر لوله ها ایجاد کند.

ماکارونی و برنج

پاستا و برنج در زهکشی شما یکی دیگر از این اقلام مشکل ساز هستند، این مواد با عبور از لوله سینک، به مرور زمان گسترش می‌یابند و سبب ایجاد تورم بزرگ که باعث گرفتگی لوله ها می‌شود، می گردند.

دانه ها و آرد

احتمالاً متوجه شده‌اید که دانه ها آب را جذب می‌کنند و اندازه آنها در آب افزایش می‌یابد. برنج و بلغور، جو دوسر پخته در مقایسه با  وقتی خشک هستند، کوچک تر می‌باشند.

متأسفانه، این محصولات حتی پس از شکسته شدن و فرو رفتن در فاضلاب نیز، همچنان آب را جذب می‌کنند. حتی چیزی به سادگی آرد نیز یکی از موادی است که باعث گرفتگی فاضلاب می‌گردد به طوری که آرد وقتی با آب مخلوط می شود به یک حلقه غلیظ تبدیل می‌گردد. این مواد ها با سایر چیزهایی که از لوله ها عبور می‌کنند باعث انسداد و مشکلاتی از این قبیل می‌گردند که حتی با روی هم انباشته شدن می‌توانند تبدیل به لجن گشته و سبب خوردگی لوله ها نیز بشوند.

تماس با لوله بازکنی

با توجه به توضیحات داده شده می‌توان تقریبا متوجه شد که چه چیزی سبب گرفتگی سینک های شما می‌گردد، این مواد و چیزهایی از این قبیل با نادیده گرفتن و سهل انگاری موجب بروز مشکلات گرفتگی لوله ها می‌‎شود. در هر صورت اگر با این اتفاق مواجه شدید به جای اینکه خودتان با استفاده از مواد شیمیایی موجود در دسترس اقدام به باز کردن لوله ها کنید با یک تیم متخصص و با تجربه در این زمینه به رفع مشکل برآیید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید