چگونه یک پمپ برقی برای خانه شما مفید است


پمپ الکتریکی چیست؟

پمپ الکتریکی وسیله‌ای مکانیکی است که با برق کار می‌کند. این دستگاه ها انرژی برق را از ترانسفورماتورها دریافت کرده و سپس از طریق سیم برق متصل به لوله آب به پمپ شناور الکتریکی منتقل می‌کنند.

عملکرد پمپ به منابع مختلف انرژی از جمله برق، موتورها، نوع کار و … بستگی دارد. اندازه پمپ های الکتریکی مختلف می‌باشند این دستگاه ها در حجم های کوچ و بزرگ تولید و ارائه می‌شوند. پمپ های مکانیکی معمولاً برای پمپاژ آب از چاه ها، در صنعت خودرو برای خنک کردن آب، تزریق سوخت، در تجارت انرژی؛ برای پمپاژ نفت و گاز طبیعی کاربرد دارند.

پمپ آب برقی چگونه کار می کند؟

پمپ آب الکتریکی نیاز به استفاده از برق دارد که توسط ترانسفورماتور از طریق تابلو برق تأمین می‌شود. موتور یک الکتروپمپ انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. برخی از این پمپ ها را می‌توان دور از آب یعنی به صورت جدا از آب به کار برد، در حالی که برخی دیگر از این سیستم ها نیاز است که به طور کامل در آب فرو برده شود.

هنگام خرید پمپ برقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر قصد خرید پمپ الکتریکی دارید، به دنبال پمپی هستید که نیازهای شما را برآورده کند. در این صورت باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

اگر لازم است که دستگاه را به طور منظم به محل کار و یا … ببرید، انتخاب یک پمپ سبک هوشمندانه تر خواهد بود زیرا درحمل آن به مشکل بر نمی‌خورید.

تعداد کمی از پمپ ها بی صدا هستند. اگر می‌خواهید پمپ خود را در یک منطقه شلوغ به کار گیرید بهتر است از پمپ های بی صدا استفاده کنید.

مهم ترین جنبه ای که باید در نظر بگیرید قیمت است. شما یک پمپ ارزان قیمت با کارایی بالا را می‌خواهید که نیازهای شما را نیز برآورده کند. اما این را نیز در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید هر روز دستگاه پمپ بخرید. پس بهتر است با توجه به نیاز خود سعی در انتخاب دستگاه با کارایی مناسب باشید و قیمت را در گزینه دوم خود قرار دهید.

کاربردهای پمپ آب الکتریکی

پمپ های آب در ساختمان هایی که فشار آب پایینی دارند و یا ساختمان ها و آپارتمان‌های چند طبقه که فشار آب مناسبی ندارند به کار می‌رود بعلاوه این دستگاه ها برای خارج نمودن آب از درون چاه بر روی سطح زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از دیگر کارایی آن‌ها می توان به آبگیری و حذف آب اضافی از ساختمان ها اشاره کرد که به دلیل باران های شدید می‌تواند اتفاق بیفتد، پمپ های آب به شما این امکان را می دهند که به سرعت آب را برای به حداقل رساندن خرابی تخلیه کنید. این پمپ ها برای کاربردهای برقی، هیدرولیک، گازسوز و سایر کاربردهای دستی نیز مناسب هستند. پمپ های الکتریکی بسیار ارزشمند هستند؛ زیرا طیف وسیعی از کارهای صنعتی، کشاورزی و خانگی را به راحتی امکان پذیر می‌کنند.

اندازه پمپ آب مناسب برای خانه

هر دستگاه با اندازه‌های مختلف کارایی خاصی دارد و باید متناسب با کارایی و قدرتی که دارد از آن استفاده نمود. برای انتخاب و خرید پمپ  باید این نکته را در نظر داشته باشید. پمپ آب را بر اساس ویژگی های خانه و محل سکونت انتخاب کنید.

• پمپ آب 300 وات یک پمپ آب بزرگ است. و کارایی آن برای خانه هایی در حدود 4 طبقه یا بیشتر می‌باشد با به کار بردن این دستگاه 300 وات می‌توانید هم‌زمان از 3 نقطه آب و 2 آبگرمکن استفاده کنید.

 • پمپ 250 وات قابل استفاده برای منازل تا 4 طبقه با استفاده همزمان از 3 نقطه آب و 1 آبگرمکن کاربرد دارد.

 • پمپ 200 وات برای خانه هایی که بیشتر از 3 طبقه نیستند و در مجموع 1 عدد آبگرمکن دارند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 • اگر از پمپ آب با سایز 150 وات استفاده می‌کنید، لازم به ذکر است که مناسب برای خانه ای که بیشتر از 2 طبقه نیست، با 2 نقطه آب همزمان و آبگرم کاربرد دارد.

 • پمپ آب کوچک 100 وات کوچکترین پمپ آب برای مصارف خانگی می‌باشد. مناسب برای خانه هایی که بیشتر از 2 طبقه نیستند و فقط از 2 نقطه آب استفاده می‌کنند، کارایی دارد.

روش دیگر انتخاب پمپ آب اتوماتیک برای استفاده در منازل بدین گونه است؛ به عنوان مثال، اگر یک خانه شهری 2 طبقه با 2-3 حمام داشته باشید، یک پمپ با اندازه 100 تا 150 وات برای استفاده کافی است. یا اگر یک خانه مستقل 2 طبقه با آشپزخانه، باغ و 3 حمام و همچنین یک نقطه با شیرهای آب بیشتر از خانه شهری داشته باشید. می‌توانید از پمپ آب با اندازه 200 تا 250 وات استفاده کنید. زیرا می‌تواند آب بیشتری را پشتیبانی کند. این باعث می‌شود که فشار آب در تمام نقاط به اندازه کافی استحکام داشته باشد.

 انوع پمپ آب

این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و انتخاب شما به نیاز و نوع کاری که قرار است انجام دهد بستگی دارد در ادامه به ذکر انواع آن‌ها خواهیم پرداخت.

مخزن فشار پمپ اتوماتیک

این نوع پمپ فشار، آب بسیار خوبی را ارائه می‌دهد اما نقطه ضعف آن، این است که عمر مخزن فشار ممکن است کم دوام باشد. این دستگاه در حین استفاده بسیار پر سر و صدا است و حتی زمانی که فقط یک نقطه آب نیز فعال شده باشد، برق زیادی مصرف می‌کند.

پمپ اتوماتیک با فشار ثابت

این دستگاه فشار آب ثابتی را در تمام نقاط ارائه می‌دهد. حتی اگر آب به طور همزمان در چندین قسمت در جریان باشد، یکی دیگر از نکات مهم، ظاهر و طراحی آن است که بسیار مدرن و امروزی می‌باشد، به علاوه‌ این سیستم در حین کار کردن صدای بسیار کمی دارد و باعث ایجاد مزاحمت برای افراد خانه نمی گردد. اما عیب این نوع پمپ آب در مقایسه با دیگر دستگاه های مخزن دار این است که ممکن است فشار آب زیادی را ارائه ندهد.

سیستم اینورتر پمپ اتوماتیک

طراحی ظاهری سیستم اینورتر پمپ اتوماتیک مشابه پمپ اتوماتیک می‌باشد. فشار آب زیادی را این نوع دستگاه ها ارائه نمی‌دهند اما.در فضای بسیار کمی نیز قابل نصب هستند. این دستگاه با یک سیستم اینورتر کار می‌کند و این مزیت آن سبب صرفه جویی در مصرف برق گشته است. به عنوان مثال، اگر یک پمپ آب 400 وات نصب کنید، اما فقط یک نقطه مصرف آب داشته باشید. مصرف برق فقط 100 وات است. اما اگر یک پمپ اتوماتیک ساده باشد در مجموع 400 وات مصرف می‌کند.

علاوه بر این. در این سیستم یک صفحه نمای وجود دارد که ممی‌تواناز آن در صورت نیاز برای تنظیم آب استفاده نمود. از جمله سیستمی برای محاسبه مصرف آب که به راحتی زندگی برای افراد در عصر دیجیتال.کمک می‌کند.

نکته ایمنی برای استفاده از پمپ آب

همیشه توصیه می‌شود که پمپ را در فضای نسبتا بازی نصب کنید به صورتی که با دیوار نیز فاصله داشته باشد تا در اطراف آن هوا جریان یابد در غیر این صورت سبب تولید گرما شده و موتور سیستم داغ می‌کند که این موضوع می‌تواند سبب ایجاد آتش سوزی و از بین رفتن کل سیستم گردد. اما گاهی اوقات این سیستم ها در حین کار نیز به خودی خود گرم می‌شوند و یا استفاده زیاد از آن‌ها در طول روز سبب داغ شدن دستگاه می‌گردد دراین گونه مواقع باید حتماًهر چه سریع‌تر آن را خاموش کنید و اجازه دهید قبل از شروع پمپاژ، به دمای مطمئن بازگردد این اقدام احتیاطی ساده می‌تواند خطر آتش سوزی پمپ را به شدت کاهش دهد.

نقطه نصب پمپ آب

انتخاب نقطه نصب پمپ اتوماتیک باید دور از دیوار بوده یا حدود 30 سانتی متر از حصار خانه فاصله داشته باشد این برای کمک به اتلاف گرمای تولید شده می‌تواند بسیار مفید واقع شود. مکان مورد نظر باید بدون رطوبت بوده تا منجر به آسیب موتور پمپ آب نشود و مهم‌تر از آن، باید پمپ آب را در سایه، دور از نور مستقیم خورشید و بارش باران قرار داده تا به افزایش عمر مفید آن کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید